تبليغات سايت
رئيس دانشگاه علوم پزشکي شيراز:
استخدام هاي جديد پاسخگوي نيازهاي پرستاران استان نيست

سرويس: بهداشت و درمان - عمومي
1386/02/31
05-21-2007
15:51:54
8602-19893: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - شيراز
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

در آستانه سالروز ميلاد حضرت زينب (س) از زحمات پرستاران در شيراز تقدير شد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه فارس، دکتر محمدهادي ايمانيه رئيس دانشگاه علوم پزشکي شيراز در مراسم تقدير از پرستاران، دلسوزي، ايثار و تلاش با نگاه به افق انسانيت را مهمترين ويژگي‌هاي کار پرستاران برشمرد و گفت: کشور ما از ضعف فرهنگ کار رنج مي برد و با نگاهي به گوشه‌هاي مختلف اقتصاد کشور، سيکل‌هاي معيوبي ناشي از ضعف فرهنگ کار مشاهده مي شود.

دکتر ايمانيه از رضايتمندي 80 درصدي شهروندان شيرازي از عملکرد پرستاران در بيمارستان هاي شيراز خبر داد و گفت: نمي توان با تبليغات و زور چيزي را به مردم تزريق کرد اما مردم خود شاهد تلاش و همت پرستاران هستند و اين مسأله، حيثيت کار پرستاران را افزايش داده است.

وي با تأکيد بر ضرورت افزايش کيفيت کار پرستاران گفت: افزايش کيفيت در هر شغلي حد ندارد و در پرستاري هم نيازمند توسعه کيفي ارتباط پرستاران با بيماران و همراهان هستيم.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي شيراز در ادامه به جايگاه نظام پرستاري در جامعه اشاره کرد و گفت: اقدامات اين سازمان در چند سال گذشته نشان داده که انجمن‌هاي صنفي هم مي توانند مدافع حقوق صنفي اعضاي خود باشند.

وي گفت: در ساليان اخير تلاش‌هاي گسترده اي براي بهبود رفاه پرستاران در کشور آغاز شده که بخشي از آن مديون تلاش‌هاي سازمان نظام پرستاري است.

وي از آغاز دوره‌هاي بازآموزي پرستاران در سال جاري خبر داد و گفت: در تلاش هستيم دانشکده‌هاي پرستاري شيراز و لار را به منظور توسعه علمي و آموزشي اين رشته گسترش دهيم.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي شيراز در خصوص کاهش ساعات کار موظفي پرستاران در طول يک هفته نيز گفت: با استخدام هاي جديد به تدريج به سمتي حرکت خواهيم کرد که هر فردي در جايگاه شغلي خود مشغول به کار شود.

ايمانيه ادامه داد: به منظور ترسيم حقوق پرستاران، فوق العاده شغلي آنها حذف شده و بحث نوبت کاري و سختي کار در رشته‌هاي مختلف پرستاري افزايش يافته است.

وي اضافه کرد: با همکاري وزارت مسکن و شهرسازي و هيأت دولت در تلاش هستيم مسکن پرستاران در سال هاي آينده مرتفع شود.

وي گفت: بيش از 50 درصد استخدام هاي جديد اين دانشگاه در زمينه پرستاري است اما متأسفانه در کنار ميزان بازنشستگي پرستاران همچنان استخدام هاي جديد پاسخگوي نيازهاي پرستاران استان نيست.ادامه تحصیل بهیاران تا مقطع کارشناسی پرستاری بدون کنکور است


 رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران از حذف کنکور برای ادامه تحصیل بهیاران تا مقطع کارشناسی پرستاری خبر داد.
"مهدی فتحی" در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی حیات افزود: ادامه تحصیل کاردان های اتاق عمل و بیهوشی تا مقطع کارشناسی این رشته ها نیز به منظور ارتقاء سطح دانش و افزایش نیروی حرفه ای در کادر پرستاری امکان پذیر است.
وی اظهار داشت: برنامه هایی از جمله ورود پرستاران در طرح پزشک خانواده که به منزله ورود آنها به دو سطح خدمات پیشگیری و توانبخشی، افزایش استخدام و به کارگیری پرستاران در بخش دولتی و افزایش حق سختی کار آنها از خواسته های پرستاران است که اکنون عملیاتی شده است.
فتحی کمبود نیروی حرفه ای در کادر پرستاری را یکی از مهمترین عوامل افزایش نوبت کاری و سختی کار عنوان کرد و افزود: آموزش و بازآموزی پرستاران به منظور ارتقاء سطح فعالیت آنها، در کاهش عوامل فوق مهم و موثر است.رييس سازمان نظام پرستاري كشور خواستار شد:
نهايي شدن تعرفه گذاري خدمات پرستاري و كاهش ساعات كار پرستاران

سرويس: بهداشت و درمان - عمومي
1386/03/01
05-22-2007
14:31:21
8603-00454: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

رييس سازمان نظام پرستاري كشور با تاكيد بر نهايي شدن تعرفه گذاري خدمات پرستاري، كاهش ساعت كاري آنان و برخورداري پرستاران بخش خصوصي از مزاياي مشاغل سخت و زيان آور و افزايش نيروي انساني گفت: پرستاران كشور با علم، معنويت و اخلاق حرف نخست را در دنيا مي‌زنند.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، غضنفر ميرزابيگي امروز در مراسم روز پرستار با بيان اينكه از 146 خواسته جامعه پرستاري بالغ بر 50 مورد آن به تحقق پيوسته است، گفت: اين امر صرفا در خصوص پرستاران بخش دولتي بوده و پرستاران بخش خصوصي و نيروي انتظامي را شامل نمي‌شود.

وي با بيان اينكه براي تحقق اين امر در بخش خصوصي، نيروي انتظامي هم تلاشهايي صورت پذيرفته است، ادامه داد: بر اساس آخرين تعريف ICN از وظايف پرستاري ارايه خدمات براي ارتقا و حفظ سلامت، پيشگيري و مراقبت از بيماريها و افراد ناتوان و افزايش ايمني در معلولان است.

وي نخستين خواسته جامعه پرستاري را شكستن پوسته سنتي و نگاه خشك به پرستاري دانست و افزود: نگاه جامعه و مردم به پرستار نبايد صرفا معطوف به مراكز درماني و بيمارستان‌ها باشد و مراقبت‌ براي ارتقا و حفظ سلامت و پيشگيري نيز الزامي است.

ميرزابيگي به وجود منشور حقوق بيمار اشاره و از فقدان منشور حقوق پرستار انتقاد كرد و افزود: در كشورهاي غربي و اروپايي رسيدگي به خشونت مربوط به پرستاران، شيفت كاري و پرستاران اورژانس جاده‌اي وجود دارد.

وي با تاكيد بر نقش موثر پرستاران در پيشرفت كشور گفت: اعضاي اين حرفه در چشم انداز 20 ساله مي‌توانند پا به پاي ساير علوم جلو روند. اين در شرايطي است كه پرستاران نظير ساير مشاغل از نگاه متوازن برخوردار باشند.

رييس سازمان نظام پرستاري با اشاره به ضرورت وجود نگاه متوازن دولت، مجلس و سياستگذاران گفت: پرستاران فقط رقيب همرديفان خود هستند اين در حاليست كه در بخش تعرفه گذاري خدمات پرستاري شبهاتي در اين خصوص مطرح شد، پرستاران در وراء حضور خود در عرصه مراقبت‌ها نيازمند تعرفه گذاري خدمات هستند.

ميرزابيگي با بيان اينكه بهورزان مجاز به تجويز 54 قلم دارو هستند، در ادامه توضيح داد: حال آنكه پرستاران مجاز به تجويز دارو حتي در شرايط اضطراري هم نيستند.

وي با تاكيد برعادلانه شدن كارانه و يا برچيده شدن آن افزود: مقرر شده بود كه بحث تعرفه گذاري خدمات پرستاري و پرداخت كارانه تا قبل از روز پرستار نهايي شود.

به گفته ميرزابيگي، جامعه پرستاري همچنان در عرصه فرهنگي ناشناخته است.

گفتني است، در پايان مراسم از 50 پرستار نمونه كشور با حضور وزير بهداشت، معاون سلامت و توسعه وزارت بهداشت ورييس سازمان نظام پرستاري تقدير شد.

انتهاي پياممدير اجرايي جشنواره‌ي وبلاگ نويسي پرستاري:
برگزاري اين جشنواره فرهنگ اطلاع رساني آنلاين و وبلاگ نويسي را ميان پرستاران رواج داد

سرويس: نگاهي به وبلاگ‌ها
1386/02/30
05-20-2007
13:54:31
8602-18801: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
سرويس: نگاهي به وبلاگ‌ها

نخستين جشنواره وبلاگ نويسي پرستاري در جهت شکوفايي حرفه‌ي پرستاري، هدايت آن به سوي پرستاري نوين، تخصصي کردن آن و استفاده از توان پرستاران در امر ارتقاي سطح سلامت جامعه از حدود يکسال پيش فعاليت مي‌كند.

احمد عامري، مدير اجرايي جشنواره‌ي وبلاگ نويسي پرستاري، به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،منطقه خوزستان گفت: اين جشنواره که به عنوان طولاني‌ترين جشنواره وبلاگ‌نويسي کشور حدود يکسال طول کشيد و توانست جداي از برگزاري يک مسابقه وبلاگ، فرهنگ وبلاگ نويسي را به ميان پرستاران برده و پرستاري را در اينترنت معرفي كند و به قولي پرستاري را به ميان مردم ببرد.

وي ادامه داد: ايجاد بيش از هزار وبلاگ پرستاري در خلال برگزاري اين جشنواره و انتشار ميليون‌ها پست و مطلب پرستاري از سوي وبلاگ‌هاي پرستاري بي‌شک عظيم ترين رخداد و همايش تخصصي در يکسال گذشته و در طول تاريخ پرستاري است.

عامري خاطرنشان كرد: همچنين ما با برگزاري نخستين جشنواره وبلاگ‌نويسي پرستاري موفق شديم هم فرهنگ اطلاع‌رساني آنلاين و هم وبلاگ‌نويسي را در پرستاري رواج دهيم و هم فرهنگ پرستاري را به ميان مردم ببريم که در نوع خود در صد سال گذشته بي‌نظير بوده است و اين جشنواره را به عنوان پيش آهنگ و پرچم دار جنبش نرم افزاري و نهضت توليد علم در پرستاري راهبري کنيم و با توجه به اينکه امسال از طرف سازمان بهداشت جهاني تحت عنوان آينده‌اي مطمئن با سرمايه گذاري در سلامت نامگذاري شده است، لذا تصميم گرفتيم علاوه بر رسالت خود از توان بيش از هزار وبلاگ پرستاري و ده‌ها سايت پرستاري شرکت کننده در اين جشنواره در راه آموزش سلامت و ارتقاي سطح سلامت جامعه استفاده کنيم.

مدير اجرايي جشنواره‌ي وبلاگ نويسي پرستاري يادآور شد: با برگزاري اين جشنواره شاهد نوعي حرفه‌اي‌گري در پرستاري شديم و به مرور زمان با فرهنگ سازي توانستيم نوعي پرستاري تخصصي را در اينترنت پايه گذاري كنيم .همچنين وبلاگ‌هاي پرستاري موفق شدند تفکر انتقادي را در جهت بهبود وضعيت پرستاري به کار ببرند و به يقين مي‌توان گفت که اين جشنواره بدون هيچ‌گونه کمک مالي، اعتبار خاص يا پوستري تبديل به يکي از موفق‌ترين جشنواره‌هاي تخصصي در جهت معرفي پرستاري ايران زمين شده است.

عامري گفت: شرکت در بيش از چهار ميزگرد تخصصي در خبرگزاري ها و ديگر مراکز اطلاع رساني و انجمن هاي علمي به منظور بررسي راهکارهاي دقيق و اتخاذ راهکردهاي اصولي در خصوص پديده‌ي وبلاگ نويسي در پرستاري و همچنين برگزاري بيش از هفت کنفرانس تخصصي وبلاگ نويسي پرستاري که چهار کنفرانس آن به صورت آنلاين و بر روي اينترنت برگزار شد.

وي ادامه داد: تلاش براي تشکيل فهرست موضوعي وبلاگ‌هاي پرستاري در سرويس دهنده‌هاي وبلاگي همچون بلاگفا باعث نگاه تخصصي به وبلاگ در پرستاري شد. همچنين با تلاش، پايگاه اطلاع رساني پرستار و پرستاري و دبيرخانه جشنواره گروه پرستاري در سايت مرجع متخصصين ايران، پزشکان بدون مرز و چند سايت اطلاع رساني ديگر ايجاد شد.

عامري تصريح كرد: در سال گذشته نيز در انجمن پرستاري ايران شاهد تشکيل کانون وبلاگ نويسان پرستاري بوديم که با تشکيل ميزگردها و جلسات متعدد در جهت تثبيت، فرهنگ سازي و آموزش وبلاگ‌نويسي به جامعه پرستاري و خدمات دهي به وبلاگ نويسان پرستاري فعاليت خود را آغاز كرد. همچنين با استفاده از نظر سنجي‌هاي وبلاگي، تبادل لينک و انتشار مطالب وبلاگ‌هاي پرستاري در وبلاگ‌هاي تخصصي ديگر، شاهد نفوذ پرستاري در رسانه‌ها بوديم. قرار وبلاگي در همايش هم انديشي و اتحاد پرستاري بروجن نيز برگزار شد که وبلاگ‌نويسان فعال پرستاري در آن به بحث و تبادل نظر پرداختند. انتشار بيش از پنجاه خبر و بيانيه رسمي از سوي دبيرخانه جشنواره وبلاگ نويسي پرستاري نشان از نگاهي تخصص‌گرا به وبلاگ نويسي در پرستاري است.

مدير اجرايي جشنواره‌ي وبلاگ نويسي پرستاري يادآور شد: دبيرخانه جشنواره وبلاگ‌نويسي پرستاري و کانون وبلاگ نويسان پرستاري ضمن تشريح فعاليت و اهداف خود در جهت اعتلاي رشته پرستاري اين نکته را متذکر مي‌شود که اين جشنواره کاملا تخصصي بوده و متعلق به جامعه بزرگ پرستاري است. برگزاري کارگاه ها و کلاس‌هاي تخصصي آموزش خبرنگاري، عکاسي و وبلاگ نويسي پرستاري در تهران و چند استان ديگر به منظور آماده سازي زمينه‌اي براي راه اندازي خبرگزاري پرستاري ايران و استفاده از توان وبلاگ‌نويسان پرستاري که دوره‌هاي خبرنگاري و آنلاين نويسي را طي كرده‌اند در سال گذشته از مهمترين فعاليت‌هاي جنبي اين جشنواره بوده است .

وي در پايان تصريح كرد: به کليه شرکت کنندگان از سوي انجمن پرستاري ايران لوحي اهدا و به 12 وبلاگ برگزيده نيز جوايزي اهداء مي‌شود. اسامي و آدرس اين وبلاگ‌ها انتخاب شده كه از سوي دبيرخانه جشنواره وبلاگ‌نويسي پرستاري و انجمن پرستاري ايران اعلام مي‌شود.

انتهاي پياممعاون دفتر امور پرستاري وزارت بهداشت خبر داد:‌
ارايه پيشنهاد لايحه كاهش ساعت كاري پرستاران متناسب با سنوات كار به دولت

سرويس: بهداشت و درمان - خانواده
1386/02/30
05-20-2007
09:44:06
8602-16331: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

معاون دفتر امور پرستاري وزارت بهداشت از ارايه پيشنهاد لايحه كاهش ساعت كاري پرستاران متناسب با سنوات كار به دولت خبر داد و گفت: با تشكيل تيم‌هاي تخصصي مشترك شوراي‌عالي نظام پرستاري و دفتر امور پرستاري وزارت بهداشت راهكارهاي عملياتي براي حل مشكلات پرستاري تدوين مي‌شود.

مهدي ذهبي در گفت و گو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به تعامل ايجاد شده براي ارايه راهكار رفع كمبود نيروي انساني اشاره كرد و افزود: زمينه ارتقاي تحصيلي بهياران فراهم مي‌شود اين در حاليست كه آموزش مداوم پرستاران نيز مصوب شده است.

وي با اشاره به تلاشهاي صورت پذيرفته در تعيين تعرفه خدمات پرستاري گفت: در جلسه نشست تعامل سازمان نظام پزشكي و وزارت بهداشت در خصوص مشكلات پرستاري پيگيري مصوبات سختي كار پرستاري مقرر شد.

وي در ادامه از تدوين كتاب استاندارد خدمات پرستاري خبر داد و گفت: با تشكيل كميته‌اي تخصصي كتاب خدمات پرستاري مورد بازنگري قرار مي‌گيرد تا رفرانس براي حرفه پرستاري محسوب مي‌شود.

انتهاي پيامبه گزارش روز سه‌شنبه خبرنگار ايرنا از روابط عمومي وزارت بهداشت، " سيد مويد علويان " معاون سلامت اين وزارتخانه در نشست مشترك با رييس كل سازمان نظام پرستاري و اعضاي شوراي عالي سازمان نظام پرستاري بر تشكيل كميته‌هاي تخصصي پرستاري تاكيد كرد.

ادامه مطلب
وجود ‪ ۱۴۵‬دانشكده پرستاري با سالي بيش از هفت هزار نفر فارغ‌التحصيل در مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد و اضافه شدن شش تا هفت هزار نفر به صورت سالانه به جمعيت پرستاران، نياز به تعريف عرصه‌هاي شغلي فراوان تري براي پرستاران است.

ادامه مطلب
در پي ناله‌ها به اتاقك‌ها سر مي‌كشد،تا آرامش خود را با دردمندان تقسيم كند و با نوشدارويي، لحظه‌اي از دردشان بكاهد و خوابي بدون درد را مهمان چشم‌هايشان كند.ادامه مطلب
سوالات دکترای پرستاری

اگه بقیه شو خواستین برین کتابشو بخرین

 

 

ادامه مطلب را کلیک نمائیدادامه مطلب
//گزارش ایسنا از مشکلات بیمارستان های شیراز//
رئیس یک بیمارستان:عدم همخوانی بین هزینه و درآمد بیمارستان ها را فقیرتر می کند

رئیس یک بیمارستان:عدم همخوانی بین هزینه و درآمد بیمارستان ها را فقیرتر می کندبیمارستان، پرسنل شاغل در بیمارستان، بیماران و همراهان آنان، شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی، خانواده ی بهداشت و درمان را تشکیل می دهند که درست انجام ندادن وظیفه یکی باعث به مقصد نرسیدن این اجتماع بزرگ خواهد شد.ادامه مطلب
50 کرسی خالی پرستاری برای دانشکده پرستاری شیراز
مدیر کل خدمات آموزشی علوم پزشکی شیراز: پذیرفته شدگان فارسی دیگر دانشگاه ها می توانند متقاضی این رشته باشند

 


قریب به 50 کرسی کارشناسی پیوسته پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز به دلیل اشتباه سازمان سنجش خالی ماند.

دکتر محسن رزاقی مدیر کل آموزش دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، گفت: ظرفیت پذیرش کارشناسی پیوست پرستاری این دانشگاه در لیست دانشگاه های گروه پزشکی سازمان سنجش دردفترچه انتخاب رشته از قلم افتاده است به همین دلیل 50 کرسی این رشته در پذیرش مهرماه بدون دانشجو مانده است.

دکتر رزاقی افزود: با هماهنگی سازمان سنجش مقرر شد از طریق ظرفیت تکمیلی آبان ماه نسبت به پذیرش دانشجوی کارشناسی پرستاری اقدام کنیم.

مدیر کل آموزش دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: در توافق با سازمان سنجش مقررشد اولویت پذیرش دانشجوی رشته پزشکی این دانشگاه با پذیرفته شدگان استان فارسی همین رشته در دیگر دانشگاه ها باشد لذا دانشجویان فارسی که در دیگر دانشگاه های کشور در رشته کارشناسی پرستاری پذیرفته شده اند، می توانند با ارسال فرم پذیرش تکمیلی در آبان ماه منتشر خواهد شد، نسبت به درخواست پذیرش در این رشته اقدام و از این طریق خود را به دانشگاه علوم پزشکی شیراز منتقل کنند.
یک تکنسین اتاق عمل : امتیازات اتاق عمل بیمارستان دولتی بیش از خصوصی است


امید است فاصله ی امکانات پرستار بیمارستان خصوصی و دولتی به زودی از بین برودیک تکنسین اتاق عمل گفت: امتیازات اتاق عمل بیمارستان دولتی بیش از خصوصی است و امید است فاصله ی امکانات پرستار بیمارستان خصوصی و دولتی به زودی از بین برود.

زیبا مشایخی، پرستار باز نشسته بیمارستان خصوصی قدس اراک، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی گفت: اگر مسوولان با خواسته های پرستاران مسوولانه برخورد می کردند با وجود فشار و سنگینی کار با 20 سال سابقه بازنشسته نمی شدیم.

وی با بیان این مطلب افزود: کار اتاق عمل جزء کارهای سنگین بیمارستان است ولی متاسفانه امتیازاتی که پرستاراتاق عمل یک بیمارستان دولتی دارد با بیماستان خصوصی متفاوت است و این در حالی است که انتظار یک بیمار از پرستار بیمارستان خصوصی از دولتی بیشتر است.

مشایخی گفت: وقتی در محیط کار انتظارات برآورده نشود کیفیت کار پایین می آید، به امور بیماران رسیدگی نمی شود و به طور کلی کم کاری می شود.

وی تصریح کرد: خستگی بیش ازحد، فشار کار زیاد، کارهای منزل و تربیت فرزندان و فاصله ی امکانات پرستاران در بیمارستانهای خصوصی و دولتی از عمده مشکلات پرستاران خانم در بیمارستان خصوصی اراک است.

تکنسین اتاق عمل بیمارستان قدس اراک در پایان گفت: امید است فاصله ی امکانات پرستار بیمارستان خصوصی و دولتی به زودی از بین برود.همزمان با روز پرستار از پرستاران نمونه لرستان تقدير مي شود

سرويس: / بهداشت و درمان /
کد خبر :7898

1386/2/29
16:39


همزمان با ايام ولادت حضرت زينب (س) و روز پرستار از پرستاران نمونه استان لرستان تجليل مي شود .

معاون فرهنگي دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه علوم پزشكي لرستان درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا )  گفت :مراسم تقدير از پرستاران نمونه استان با همكاري معاونت درمان و امور پرستاران ، دانشكده پرستاري و مامايي ، كميسيون امور بانوان و دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه علوم پزشكي لرستان ، 31 ارديبهشت ماه در سالن سينما ايران خرم آباد برگزار مي شود .

حجت الاسلام موسوي ،سخنراني حجت الاسلام انصاريان از فضلاي حوزه علميه قم ، تقدير از پرستاران نمونه ، تقدير از دو نفر از همسران جانبازان كه از همسرانشان در خانه پرستاري مي كنند ، تقدير از پرستاران نمونه دوران جنگ و جبهه ، تقدير از دو پرستار محجبه و اهداء جوايز به دانشجويان فارغ التحصيل داراي رتبه هاي اول تا سوم دانشكده پرستاري و مامايي و اهداي 150 شاخه گل رز و تقديم آن به پرستاران شركت كننده در مراسم ، تهيه زيارتنامه حضرت زينب (س) و اهداي آن به پرستاران و برگزاري ختم قرآن را از جمله برنامه هاي مراسم گراميداشت روز پرستار عنوان كرد .عضو نظام پرستاری استان مرکزی:
پرستاران به دنبال رفاه شخصی و عافیت طلبی نیستند

سرويس: / بهداشت و درمان /
کد خبر :12958

1386/2/25
15:29


پرستاران به دنبال رفاه شخصی و عافیت طلبی نیستندعضو نظام پرستاری استان مرکزی گفت: درد بیماران سوهان روح است و پرستاران به دنبال رفاه شخصی و عافیت طلب نیستند.

جواد بهرامی در آستانه ی فرارسیدن روز پرستار در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت: سیاست هایی مثل خصوصی سازی و کوچک کردن بدنه ی دولت فشار زیادی بر قشر پرستاران وارد کرده است.

وی با بیان این مطلب افزود: اکثر پرستاران از کار کردن طولانی در روزهای تعطیل و شیفت های پی در پی ناراضی هستند و این در حالی است که پرستار باید با روحیه ی خوب سر کار خود حاضر شود و کار او کار وجدانی است.

رییس اتاق عمل بیمارستان ولی عصر (عج) اراک با اشاره به مشکلات حوزه ی پرستاری استان مرکزی گفت: کمبود نیروی انسانی ازعمده مشکلات این حوزه است و پرستاران از بعضی از حقوق خود مثل مرخصی استحقاقی نمی توانند به خوبی استفاده کنند.

وی افزود: درد بیماران سوهان روح است پرستاران به دنبال رفاه شخصی و عافیت طلبی نیستند بلکه توقع آنها در حد امکانات مملکت خود است.

بهرامی گفت: اضافه کاری اجباری، شیفت های اجباری و طولانی، حاضر شدن در سر کار در روزهای تعطیل از عمده مشکلات و گله مندیهای پرستاران خانم خصوصا متاهلین سطح استان مرکزی است.

وی در پایان تصریح کرد: در بخش اتاق عمل بیمارستان ولی عصر(عج) اراک در اردیبهشت امسال نسبت به سال گذشته حدود پنج نفر کاردان اتاق عمل و هم چنین در کل بیمارستان حدود 40 نفر کاهش نیرو داشته است.مراسم جشن تجليل از پرستاران شهر برگزار مي شود

به مناسبت ميلاد اسوه صبر و مقاومت حضرت زينب کبري (ص) و بزرگداشت روز پرستار مراسم جشن بزرگ تجليل از پرستاران شهر تهران توسط فرهنگسراي سلامت وابسته به سازمان فرهنگي-هنري شهرداري تهران و شهرداري تهران روز پنجشنبه بيست و هفتم ارديبهشت ماه و از ساعت 19 تا 23 در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار مي شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران و به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي سلامت ، در اين مراسم که با حضور دکتر قاليباف شهردار تهران و دکتر آباد عضو شوراي اسلامي شهر تهران برگزار مي شود از پرستاران شهر تهران بزرگ تجليل به عمل مي آيد.
بنابراين گزارش ؛ مراسم جشن تجليل از پرستاران شهر با همکاري مشاور شهردار در امور سلامت ، سازمان فرهنگي- هنري شهرداري تهران ، اتحاديه کارکنان بيمارستان ها و مراکز درماني کشور ، شرکت شهر سالم ، کانون پزشکان محله ، تعاوني بهداشت درماني و مراکز درماني کشور برگزار مي گردد.هدف از برگزاري اين مراسم ، گراميداشت از اين قشر زحمتکش ، به عنوان مهمترين عناصر تاثيرگذار در چشم انداز برنامه بيست ساله کشور و تجليل از آنها است.
 لازم به ذکر است ؛ در اين جشن به برندگان مسابقه زيباترين پيام کوتاه که با موضوع شهروند و شهر سالم برگزار شده بود جوايزي اهداء مي شود.سازمان بسيج جامعه پزشکي به مناسبت روز پرستار بيانيه اي را منتشر کرد


به گزارش خبرنگارخبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران و به نقل از روابط عمومي سازمان بسيج جامعه پزشکي ، اين سازمان به مناسبت روز پرستار و با تکيه برسخنان مقام معظم رهبري مبني براينکه « حرفه پرستاري با شرافت و قداستش در شمار سخت ترين مشاغل قرار دارد » بيانيه اي به شرح زير منتشر کرد

حرفه شريف پرستاري و عظمت خدمتگزاري به بيماران و نيازمندان همواره در قضاوت انسان ها و در نگاه جوامع بشري قابل تحسين و تقديس بوده و هر مسلک فکري نيز بر اهميت بعد انساني آن پاي فشرده است ، اما در نگاه مکتب پويا و حيات بخش اسلام و آيين مقدس نبوي شغل پرستاري به سبب ارتباط با پرارج ترين جلوه خلقت الهي يعني حيات و جان آدمي از چنان جايگاه و منزلت والايي برخوردار است که رهبران فکري و معنوي جامعه اسلامي آن را عبادت دانسته و در تبيين و پاسداشت قداست معنوي آن در روايت آمده است که "کسي که يک شب پرستاري بيماري را به عهده بگيرد خداوند بزرگ او را با ابراهيم خليل ا... (ع) محشور کند."
اين تجليل و تکريم نيز در نظام مقدس جمهوري اسلامي با انتخاب سالروز ولادت خجسته حضرت زينب کبري (س) شخصيتي که نام او تداعي جاودانگي قيام عاشورا است به عنوان روز پرستار جلوه خاصي يافته است ، هم او نامش مرداب جهل را مي خشکاند ، درياي دل را طوفاني مي کند ، کوه حيات را استوار مي سازد ، قلم رسالت را به استقامت و اميد و "پرستار" را شرمنده و وامدار دائمش مي گرداند.
بهانه نام او و "روز پرستار" چه افتخار بزرگي است که رنج همه ي نامهرباني هاي شغلي را از ياد مي برد و گل نشاط و رضايت را در باغ جان سپيد پوشان شب زنده دار مي کارد.
پرستاران و پيراپزشکان ارجمند و تلاشگر ايران اسلامي نيز با پيروي از آن شخصيت بزرگ ، حمايت و پرستاري از بندگان نيازمند خداوند را که آميخته با صفاي باطني و شوق همراه است بسان نعمت و موهبتي الهي دانسته و با تقديم راحتي و آسايش خويش پروانه وار بر بالين جان هاي خسته و دردمند بيماران حاضر شده و لبخند سلامتي را به آنان هديه مي نمايند.
بسيج جامعه پزشکي ايثارگري ها و خدمات مخلصانه تلاشگران گمنام عرصه درمان و سلامتي را در طول سال هاي حماسه عزت و شرف ارج نهاده و نام و ياد پرستاران شهيد ، مشعل داران عرصه شفاء و شهادت را گرامي مي دارد.
شاهدان همواره جاويدي که ستارگان پرفروغ آسمان دانش و سلامتي بوده و انوار قدسي هدايت معنوي آنان تا ابد الهام بخش جهاد ، پايمردي ، شب زنده داري و پرستاري مشفقانه خواهد بود.
اميد است با همکاري همه ي دلسوزان و خدمتگزاران ايران سربلند در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي دست در دست هم با گام هاي بلند و استوار از حقوق حقه و مسلم ايران در همه عرصه ها از جمله حفظ و ارتقاء فن آوري هسته اي دفاع نموده و به رغم دشمني و دنائت استکبار جهاني شاهد پيشرفت ، توسعه و تعالي روز افزون ايران اسلامي بر اساس الگوي اسلامي- ايراني باشيم.جشن روز پرستار و ماما در دانشکده پرستاري و مامايي علوم پزشکي ايران برگزار شد

در آستانه روز پرستار و ماما همزمان با ولادت حضرت زينب (س) ، روز گذشته (24 ارديبهشت) جشن بزرگداشت پرستار و ماما در دانشکده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار گرديد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران ، در اين مراسم که با همکاري بسيج دانشجويي و حرکت خودجوش دانشجويان برگزار شد ؛ دکتر « اسکويي » رييس دانشکده ضمن قدرداني از مقام پرستاران و ماماها ، به کليه دانشجويان شرکت کننده در اين مراسم يادبودي اهدا نمود.
بنابراين گزارش ، در جريان برگزاري اين مراسم برنامه هاي فرهنگي هنري همچون اجراي تاتر و موسيقي در حاشيه اين جشن برپا گرديد.

انتهاي پيامرييس دانشگاه علوم پزشكي قزوين در مراسم روز پرستار:
تعداد پرستار به ازاي هر تخت در قزوين بسيار پايين تر از استاندارد كشوري است

سرويس: بهداشت و درمان - عمومي
1386/02/29
05-19-2007
15:17:51
8602-18372: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - قزوين
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

رييس دانشگاه علوم پزشكي قزوين گفت: تعداد پرستار به ازاي هر تخت در استان قزوين بسيار پايين تر از استاندارد كشوري است.

دكتر علي اكبر زينالو در مراسم روز پرستار كه در دانشگاه علوم پزشكي قزوين برگزار شد تعداد پرستاران استان را هزار و 160 نفر اعلام كرد و گفت: بخش اورژانس و زايمان جزو چارت‌ سازماني نيستند، بنابراين براي آنها پرستار استخدام نمي‌كنند در حاليكه اين بخشها نيز به پرستار نياز دارند و تعداد زيادي از پرستاران در اين بخش‌ها فعاليت مي‌كنند.

وي در ادامه به برخورد نامناسب بعضي از پرستاران با بيماران اشاره و خاطرنشان كرد: رفتار احترام آميز با بيمار و همراهان وي از حقوق آنها و از وظايف پرستاران است.

دكتر زينالو ميانگين روزهاي بستري هر تخت در بيمارستانهاي دولتي را چهار تا پنج روز اعلام كرد و گفت: 15 هزار بيمار در سال در بيمارستانها بستري مي‌شوند و وظيفه پرستاران آموزش به آنهاست.

اكرم شاهرخي رييس نظام پرستاري استان قزوين نيز در ادامه به اولويتهاي اين سازمان اشاره كرد و گفت: استاندارد نيروي كار،‌ كاهش ساعت كار پرستاران، تعرفه گذاري خدمات پرستاري و قرار گرفتن پرستاري جزو مشاغل سخت و زيان آوراز مهمترين اولويتهاي سازمان نظام پرستاري كشور است.

شاهرخي گفت: ساعت كاري پرستاران در هفته 44 ساعت مي‌باشد كه دو برابر ساعت كاري معلمان است.

وي پرستاران را پيام آوران گمنام سلامتي دانست و تاكيد كرد: وزارتخانه‌ بهداشت و درمان بايد پاسخ مناسبي به زحمات پرستاران بدهد.

شاهرخي ادامه داد: قانونگذاران اگر به مدت يك هفته در كنار پرستاران بخشهايي همچون سوختگي باشند قطعا پرستاري را جزو مشاغل سخت و زيان آور طبقه بندي خواهند كرد.

رييس نظام پرستاري استان قزوين در پايان، مسوولين وزارت بهداشت و درمان را به مطالعه در مورد نقش و جايگاه پرستار در جامعه فراخواند.

سيد احمد نصري استاندار قزوين نيز در اين مراسم گفت: پرستاري از جمله مشاغلي است كه باعث رشد و تعالي آنها مي‌شود.

نصري احداث بيماستان را يك سرمايه گذاري پايدار دانست و خاطرنشان كرد: نگهداري بيمارستان هزينه‌هاي جاري دولت را افزايش مي‌دهد. بنابراين همگان بايد در جهت پيشگيري از بيماريها گام بردارند.

انتهاي پيامنیایش یک پرستارپایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری.......

 

پروردگارا!امروز که در حال مراقبت از بیماران هستم با من باش

 

به کلمات من عطوفت و مهربانی ببخش و در دستان من روح شفا بخش خود را قرار ده

بگذار عشق تو بر تمام انچه انجام میدهم بتابد شاید کسانی که نیازمندند تو را در من  بشنوند،حس کنند و ببینند........تفكر انتقادی و تصمیم گیری بالینی پرستاران
تصمیم گیری در رابطه با مراقبتهای بیمار از نقشهـای مهم پرستـاری است و تفكر انتقـادی مـیتواند به پرستار برای اتخـاذ تصمیم درسـت كمك كند.


ادامه مطلب
تاکید رئیس انجمن پرستاری ایران بر پرداخت حق مسکن به کارکنان بخش های درمانی

مهدی محرري رئيس انجمن پرستاري در مورد پرداخت حق مسكن پرستاران تاكيد كرد: با بخشنامه ارسال شده براي تمامي دانشگاه‌ها اين مراكز موظف شدند كه حق مسكن را به كاركنان بخش‌هاي درماني به تناسب شغل آنان و ميزان فعاليت‌ آن‌ها پرداخت كنند كه اين امر براي كاركنان بخش مالي ماهي 40 هزار تومان، كارشناسان ارشد 70 تا 100 هزار تومان و در سطح مديران مبلغ 100 تا 140 هزار تومان است كه متاسفانه اين مبلغ هم اكنون در برخي از دانشگاه‌ها به مانند دانشگاه تهران و شهيد بهشتي پرداخت نمي‌شود و در دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي به ميزان ناچيزي پرداخت مي‌شود.

------------

پی نوشت:

خواهشمند است دریافت یا عدم دریافت حق مسکن را در محل کارتان برای این پایگاه اعلام فرمائیدكم كردن هزينه‌ها موجب ايجاد اغتشاش و كشمكش در بيمارستان امام خميني شده است

رئيس شوراي عالي سازمان نظام پرستاري ،كم كردن هزينه‌ها را يكي از عوامل موثر ايجاد اغتشاش و كشمكش در بيمارستان‌ها به ويژه مراكز درماني بيمارستان امام خميني دانست.
شمس‌الدين شمس رئيس شوراي عالي نظام پرستاري در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: در حال حاضر بيمارستان‌ها و مراكز درماني بر اساس فعاليت بيمارستان‌ها مورد ارزيابي و درجه‌بندي قرار مي‌گيرند كه قطعا در اين طبقه بندي نوع ساخت بيمارستان، تجهيزات و متراژ ساختمان نيز مورد توجه قرار مي‌گيرد.
وي ادامه داد: مهمترين نكته‌اي كه تا به حال به آن توجه نشده است، بحث نيروي انساني و بهبود كادر پزشكي مجرب در اين بيمارستان است.
وي گفت:‌ در حال حاضر 5/0 تا 7/0 پرستار به ازاي هر تخت بيمارستاني در كشور ما وجود دارد اين در حالي است كه طبق استاندارد بايد حداقل براي هر مريض 8/1 پرستار وجود داشته باشد.
رئيس شوراي عالي نظام پرستاري در مورد ضرب و شتم پرستاران و هتك حرمت به آنان گفت: ‌قطعا وظيفه پرستار نيست كه بيمار را در بخش‌ها بستري كرده و داروهاي آنان را تهيه كند، بلكه اين كار وظيفه همراه بيمار است كه متاسفانه در مراكز درماني به علت كمبود نيروي انساني نخستين كسي كه بيماران با آن مواجه مي‌شوند بيشتر مورد ضرب و شتم و فحاشي قرار مي‌گيرند.
رئيس شوراي عالي نظام پرستاري افزود: كم كردن هزينه‌ها، يكي از عوامل موثر در ضرب و شتم پرستاران است كه به طور مثال مي‌توان به حذف بخش‌هاي انتظامي از بيمارستان‌ها كه به علت كمبود بودجه صورت گرفته است اشاره كرد.
همچنين رئيس شوراي عالي پرستاري در مورد تغيير پوشش و يونيفرم پرستاران گفت: ما با اين طرح موافق هستيم اما اين كه اين تغيير فقط شامل حال پرستاران باشد موثر نيست.
وي گفت: بهتر است تغيير پوشش براي تمامي كاركنان بخش‌هاي درماني اعم از متخصص، پزشكان عمومي، بهيار، كمك بهيار و بخش‌هاي خدماتي باشد، چرا كه با اين عوامل ميزان قابل توجهي از كنترل عفونت‌هاي بيمارستاني تحت اختيار كاركنان قرار مي‌گيرد.گسترش مراكز روزانه ويژه بيماران رواني مزمن در كشور ضروري است

مدير كل دفتر بيماران رواني مزمن سازمان بهزيستي كشور گفت: هم اكنون 15 مركز ويژه بيماران رواني مزمن در كشور فعال است كه با توجه به نياز اين افراد به گسترش ارائه خدمات افزايش مراكز روزانه در كشور ضروري است.
دكتر صديق در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: بيش از 23 هزار بيمار رواني مزمن تحت پوشش خدمات درماني و توانبخشي سازمان بهزيستي قرار گرفته اند كه از اين تعداد بيش از 61 هزار نفر از 15 مركز روزانه و شبانه روزي خدمات دريافت مي كند كه با توجه به نياز آنان به گسترش تسهيلات افزايش اين مراكز در كشور ضروري است.
مدير كل دفتر بيماران رواني مزمن سازمان بهزيستي كشور نوع خدمات ارائه شده در مراكز روزانه را در توانمندسازي بيماران رواني مزمن بسيار موثر دانست و ادامه داد: برگزاري جلسات گروهي آموزش به خانواده ها و برگزاري كلاس هاي مهارت هاي اجتماعي براي آموزش زندگي در كنار اجتماع به بيمار در قالب مهارت هاي مراقبت از خود، كاريابي و حفظ كار با توجه به وضعيت فعلي بيمار از خدمات ارائه شده در مراكز است.
صديق با اشاره به حضور يك تيم متشكل از روانپزشك، پرستار، روانشناس خاطرنشان كرد:  كاردرمان و مددكار در مراكز درماني گروه و موسيقي درماني و برگزاري رفتارهاي اجتماعي در بيماران رواني مزمن است.برپايي نمايشگاه دستاوردهاي آموزشي در دانشگاه علوم پزشكي كردستان


نمايشگاهي از دستاوردهاي آموزشي واحدهاي مختلف دانشگاه علوم پزشكي كردستان از 25 ارديبهشت در دانشكده پزشكي شهرستان سنندج برپا شده است.


رئيس مركز مطالعات توسعه آموزش پزشكي دانشگاه علوم پزشكي كردستان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ هدف از برپايي اين نمايشگاه را ارائه فرآيند آموزشي گروههاي آموزشي دانشكده ها و مراكز درماني دانشگاه، تبادل اطلاعات و معرفي فرآيند آموزشي برتر اعلام كرد.
نرگس رستمي گوران گفت: اين نمايشگاه در بردارنده 10 غرفه درزمينه هاي مختلف پزشكي با شركت معاونت هاي بهداشتي، درماني، پژوهشي، آموزشي، دانشجويي فرهنگي، سازمان نظام پزشكي، مركز مطالعات و توسعه آموزشي دانشكده هاي پزشكي، پرستاري و مامايي است.
وي اظهار داشت: ارئه ؟ آموزشي در زمينه آشنايي با مسائل بهداشتي_ سلامت، و ثبت نام در سايت اينترنتي مركز توسعه و مطالعات آموزش پزشكي از فعاليت هاي جانبي اين نمايشگاه است.
گفتني است: نمايشگاه ياد شده از 25 ارديبهشت به مدت 3 روز داير است.همزمان با برگزاري دهمين نمايشگاه بين المللي تجهيزات پزشکي؛
نخستين همايش فن آوري نوين در پرستاري برگزار مي شود


رئيس انجمن پرستاري تهران گفت: نخستين همايش يک روزه ي سراسري فن آوري نوين پرستاري با هدف بررسي تجهيزات و رويکرد روش هاي نوين پرستاري، 24 خرداد در سالن نمايشگاه بين المللي برگزار مي شود.
مهدي محرري در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: نخستين همايش يکروزه ي سراسري فن آوري نوين پرستاري با بررسي تجهيزات و رويکرد روش هاي نوين پانسمان با اهداي گواهي مورد تأييد سازمان مديريت و برنامه ريزي در مورد آموزش پانسمان هاي نوين در سالن نمايشگاه بين المللي صبح و بعدازظهر 24 خرداد برگزار مي شود.
وي افزود: با بررسي هاي صورت گرفته مقرر شد اين همايش سالانه همزمان با نمايشگاه تجهيزات پزشکي در نمايشگاه بين المللي برگزار شود.
محرري در ادمه به نقش پرستاران در کنترل عفونت هاي بيمارستاني اشاره کرد و گفت: تمامي بيمارستان هاي کشور اعم از خصوصي و دولتي، پرستار کنترل عفونت هستند و اين پرستاران نقش پيشگيري و مراقبت کنترل و جلوگيري از انتشار عفونت در مرکز درماني را به عهده دارند.
رئيس انجمن پرستاري تهران تصريح کرد: متأسفانه به علت کمبود نيروي انساني و فشار کاري، اين افراد مجبور هستند ضمن انجام فعاليت هاي خود در مراکز درماني (مراقبت از بيماران) به نقش بيماري هاي عفوني و کنترل آن بپردازند که با اين اقدام نمي توانند وظايف خود را به درستي انجام دهند.
محرري خاطرنشان کرد: وجود يک پرستار کنترل عفونت در همه ي بخش ها مي تواند از عفونت هاي بيمارستاني جلوگيري کند./ع.ط/حبه مناسبت گراميداشت روز پرستار؛
جشنواره خانواده‌ ورزش‌هاي همگاني برگزار مي‌شود


جشنواره خانواده ورزش‌هاي همگاني به مناسبت گراميداشت روز پرستار، به همت فدراسيون همگاني، چهارم خرداد در پارك پرديسان برگزار مي‌شود.
عزالدين حيدري، رئيس فدراسيون ورزش‌هاي همگاني به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: فدراسيون ورزش‌هاي همگاني به مناسبت گراميداشت روز پرستار، جشنواره ويژه خانواده را چهارم خرداد در پارك پرديسان برگزار مي‌كند.
وي افزود: اين جشنواره با همكاري فدراسيون‌هاي تحت پوشش مركز توسعه همگاني و تفريحي كشور با حضور اقشار مختلف و خانواده در 11 رشته ورزشي طناب‌كشي، طناب‌زني، دارت، فوتبال دستي، يوگا (بادبادك‌ها) برگزار مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: اين همايش به منظور شناسايي فرهنگ ورزش‌هاي همگاني در بين عموم است./اصبرپايي جشن ميلاد حضرت زينب(س) در فرهنگسراي سلامت

جشن ميلاد حضرت زينب (س)سه شنبه يكم خرداد در فرهنگسراي سلامت برپا مي شود.
محسن فراهاني مدير فرهنگسراي سلامت با بيان اين مطلب به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: اين جشن با حضور شيعيان مداحان اهل بيت عصمت و طهارت (ع) و مسئولان فرهنگسراي سلامت به مناسبت ولادت حضرت زينب(س) و روز پرستار برگزار خواهد شد.
 وي افزود: علاقه مندان براي شركت در اين بخش مي توانند سه شنبه يكم خرداد از ساعت 9:30 تا 18:30 به فرهنگسراي سلامت واقع در خيابان رسالت، ميدان الغدير بلوار دلاوران مراجعه كنند./لعبدالحميد محمدي ـ نماينده كارگران در شوراي عالي كار ـ در گفت‌وگو با خبرنگار كار و اشتغال ايسنا، درباره سرنوشت اصلاح دستمزد كارگران در ساير سطوح دستمزدي گفت: رايزني‌هاي لازم در اين راستا صورت گرفته و جلساتي را با گروه‌هاي كارفرمايي برگزار كرده‌ايم.

او افزود: تا پايان ماه جاري نشستي رسمي با گروه كارفرمايي براي افزايش دستمزد كارگران در ساير سطوح دستمزدي خواهيم داشت كه در صورت توافق صورت‌جلسه به وزير كار ارائه خواهد شد.

 محمدي درباره اظهارات برخي از كارفرمايان مبني بر منتفي بودن افزايش دستمزدها بيان كرد: در صورتي كه كارفرمايان به اين درخواست ما جواب منفي بدهند، درخواست تشكيل جلسه شوراي عالي كار را خواهيم داد. وي تصريح كرد: با مذاكره انجام شده در شوراي عالي كار به درخواست مورد نظر خود دست پيدا خواهيم كرد و اين افزايش تا پايان ارديبهشت ماه مشخص خواهد شد.

 اين عضو شوراي عالي كار گفت: در حال حاضر نوساناتي در گروه‌ها 20 گانه و پايه سنواتي مزدي بوجود آمده كه كارفرمايان نيز اين امر را پذيرفته‌اند و مقرر شده در اين دو مورد افزايش داشته باشيم. وي با بيان اينكه هنوز ميزان افزايش دستمزد ساير سطوح دستمزدي مشخص نشده است افزود: در اين راستا نيز مكاتباتي را با كانون عالي كارفرمايان انجام خواهيم داد.جشن ميلاد حضرت زينب (س) و مراسم روز پرستار در تالار وزارت كشور برگزار شد

درآستانه سالروز ميلاد با سعادت حضرت زينب كبري (س) و به مناسبت روز پرستار، مراسمي با حضور جمعي از پرستاران نمونه بيمارستان‌ها و مديران شهرداري تهران و اقشار مختلف مردم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، در اين مراسم كه در تالار وزارت كشور برگزار شد، پيام "محمد باقر قاليباف" شهردار تهران به مناسبت روز پرستار براي پرستاران حاضر در مراسم قرائت شد.

شهردار تهران در اين پيام از پرستاران با عنوان مناديان آرامش و سلامت شهروندان ياد كرد و روز پرستار، سالروز ميلاد يگانه پرستار دشت كربلا حضرت زينب كبري (س)، را به تمامي پرستاران تبريگ گفت.

در اين مراسم همچنين مهندس "مسعود نيازي" رئيس اتحاديه كاركنان بيمارستان‌ها و مراكز درماني كشور در مورد وضعيت و عملكرد كاركنان و پرستاران بيمارستان‌ها سخن گفت.

وي در بخشي از سخنانش گفت: متاسفانه با وجود پيشرفت در نيم قرن گذشته، جايگاه پرستاري در جامعه از ديد عموم مغفول مانده است، محور اصلي پرستار در بردار سلامت، جامعه‌محور است و چون سلامت اساس و پايه حركتي جامعه را تشكيل مي‌دهد، مي‌توان گفت: پرستاران نبض حركتي جامعه را در دست دارند.

نيازي افزود: در حوزه سلامت صاحبان حق، مردم هستند و صاحبان اصلي تكليف دولت مي‌باشد و سازمان‌هاي غير دولتي نقش كمك‌كننده وحمايتي دارند.

وي بااشاره به اينكه شهرداري به‌عنوان متولي بزرگ در حوزه شهري با آرمان مردم محوري به سلامت جامعه مي‌پردازد، گفت: شركت شهر سالم وابسته به شهرداري تهران باتوليت درمانگاه‌هاي گوناگون در سطح شهر، اين مسئوليت را به طور عملي به نمايش گذاشته است.

رئيس‌اتحاديه كاركنان بيمارستان‌ها و مراكز درماني كشور گفت: نقش اتحاديه بيمارستان‌ها و مراكز درماني به عنوان نهادي غير دولتي است كه از دل شوراهاي اسلامي كار طي ‪ ۸‬سال گذشته با همكاري خانه كارگر، تشكيل گرديد.

"ولي اينكه اين اتحاديه به چه صورت مي‌تواند موفق‌تر عمل كند، بايد گفت:
در مرحله اول نياز به اتحاد واقعي كاركنان مراكز درماني دارد و در مرحله بعد نياز به تامل وصبر دارد تا كشور به كنوانسيون‌هاي آزادي تشكيلات بپيوندد".

وي با طرح اين سوال كه "آيا پرستاران ايران در مقايسه با كشورهاي پيشرفته غربي از مزاياي تامين اجتماعي و مسائل رفاهي متناسب با شغل سخت خود برخوردارند؟"، گفت: اين سئوال جواب منفي دارد. علي اين مسئله نياز به تلاش ندارد چون اين جواب در چهره خموده و رنجور پرستاران قابل تشخيص است.

نيازي در پايان افزود: متاسفانه پس از گذشت نزديك به ‪ ۳۰‬سال از انقلاب اسلامي تنها يك نماينده پرستار در مجلس حضور داشته است كه اين رقم ‪۳‬درصدي تحقيرآميز است، افراد شاخصي در بين پرستاران مي‌توانند جهت دفاع از حقوق صنفي در حوزه‌هاي سياسي وارد شوند.

در پايان اين مراسم به تعدادي از پرستاران نمونه، لوح تقديرهايي اهدا شد.معاون آموزشي وزارت بهداشت در گفت و گو با فارس:

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

دوره‌هاي آموزش مداوم پرستاران از 2 ماه آينده آغاز مي‌شود

خبرگزاري فارس: معاون آموزشي وزارت بهداشت اعلام كرد: بخشنامه آموزش مداوم پرستاران به دانشگاههاي علوم پزشكي ابلاغ شده و اجراي اين آموزشها به صورت دوره‌هاي كوتاه مدت توانمندسازي پرستاران از حدود 2 ماه آينده آغاز مي‌شوند.

بهرام عين‌اللهي در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: با توافق برد پرستاري و هماهنگي دانشگاههاي علوم پزشكي سراسر كشور يكي ديگر از مطالبات پرستاران كه اجراي آموزش مداوم آنان بود نيز اجرايي شد و از دو ماه آينده آموزش اين دوره ها براي افزايش توان مهارتي پرستاران در دانشگاههاي علوم پزشكي آْغاز مي‌شود.
وي اضافه كرد: به دانشگاههاي علوم پزشكي اين اختيار داده شده است تا بر اساس نياز خود آموزش مهارتهاي مورد نياز را براي پرستاران ارائه كنند اما اجراي دوره‌هاي آموزشي حداقل در 4 رشته پرستاري ICU و CCU، روان پرستاري و پرستاري اطفال در همه دانشگاههاي علوم پزشكي حتمي است.
معاون آموزشي و امور دانشجويي وزارت بهداشت گفت:‌ شركت در دوره‌هاي آموزشي توانمند سازي پرستاران علاوه بر مزيتهايي كه براي بكارگيري آنها در بخشهاي بيمارستاني دارد با داشتن امتياز بازآموزي براي اخذ پروانه فعاليت پرستاران در آينده كاربرد خواهد داشت.
عين اللهي اضافه كرد: علاوه بر اين براي ارتقاي سطح دانش و مهارت بهياران نيز شرايطي فراهم شده است كه بهياران ديپلم با شركت در يك آزمون داخلي بين بهياران بتوانند در دوره‌هاي پودماني كارداني پيوسته دانشگاههاي علوم پزشكي شركت كنند و ارتقاي جايگاه پيدا كنند.دبيرکل جمعيت اسلامي پرستاران:
مهر ماه امسال واگذاري امور پرستاري به بخش خصوصي متوقف مي شود
تهران- خبرگزاري كار ايران

دبيركل جمعيت اسلامي پرستاران اعلام كرد: مهر ماه امسال واگذاري امور پرستاري به بخش خصوصي متوقف مي‌‏شود.

سيامك عزيزي, دبيركل جمعيت اسلامي پرستاران، در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, گفت: مسوولان ذيربط قول مساعد داده‌‏اند كه تا مهرماه واگذاري امور پرستاري به بخش خصوصي متوقف شود.
وي افزود: واگذاري امور حمايتي به بخش خصوصي به اين بخش لطمه وارد كرده و به نفع پرستاران نيست.
به گفته عزيزي, توقف واگذاري امور پرستاري به بخش خصوصي از سوي دفتر رياست جمهوري به وزارت بهداشت ابلاغ شده است.
دبيركل جمعيت اسلامي پرستاران تصريح كرد: بيمارستان‌‏هايي كه امور پرستاري را به بخش خصوصي واگذار كرده‌‏اند، كار خود را به همين منوال ادامه مي‌‏دهند.
وي يادآور شد: اميدواريم طرح توقف پرستاري به بخش خصوصي به زودي اجرايي شود.
پايان پيام

کد خبر: 420294


مديركل دفتر پرستاري وزارت بهداشت خبر داد :
اجراي طرح شوراي هماهنگي پرستاري در وزارت بهداشت ودانشگاههاي سراسر كشور

سرويس: بهداشت و درمان - خانواده
1386/02/28
05-18-2007
09:41:30
8602-17116: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

مديركل دفتر پرستاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور با بيان اين كه طرح شوراي هماهنگي پرستاري هم اكنون منتظر تاييد وزيربهداشت، درمان و آموزش پزشكي است، اعلام كرد : اين طرح به زودي در وزارت بهداشت ودانشگاه‌ها به اجرا در خواهد آمد.

اعظم گيوري در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، گفت: شوراي هماهنگي پرستاري، يك شوراي مجازي است(بودجه‌اي به آن اختصاص نمي‌يابد) كه مي‌تواند پركننده فاصله بين آموزش و درمان باشد.

وي با بيان اين كه اعضاي شوراي هماهنگي پرستاري را، صاحبنظران بخش درمان و آموزش، نمايندگاني از سازمان نظام پرستاري، معاونت توسعه وزارتخانه و معاونت پشتيباني دانشگاهها تشكيل مي‌دهند، در ادامه توضيح داد: شوراي مركزي در وزارتخانه و شوراهاي مشابه نيز در دانشگاهها تشكيل مي‌شود.

گيوري افزود: در واقع نمايندگان شوراهاي هماهنگي دانشگاهها، شوراي هماهنگي مركزي را در وزارتخانه تشكيل مي‌دهند.

مدير كل دفتر پرستاري وزارت بهداشت از فعاليتهاي شوراي هماهنگي پرستاري را پرداختن به مسايل و مشكلات آموزش و درمان و حل و فصل اين مشكلات برشمرد و تاكيد كرد: با تشكيل اين شوراها قدرت نظارتي وزارتخانه بر فعاليتهاي مختلف بهداشتي و درماني اعم از بخش خصوصي و دولتي ، مراقبت در منزل، پرستار بهداشت مدارس، پرستار بهداشت جامعه، درمان و آموزش با حضور اعضاي شورا در كميته‌هاي مختلف فراهم مي‌شود.

گيوري همچنين گفت: مقصود آموزش مرحله‌اي است كه پرستار به صورت آكادميك در دانشگاه آموزش مي‌بيند و منظور از درمان زماني است كه پرستار شروع به كار حرفه‌اي مي‌كند.

انتهاي پيامرييس انجمن پرستاري ايران
مردم از پرستاراني استفاده كنند كه داراي مجوز رسمي باشند
ايران نيازمند 800 هزار پرستار است

رييس انجمن پرستاري ايران گفت: ايران نيازمند 800 هزار پرستار است و از مردم مي‌‏خواهيم كه از پرستاراني استفاده كنند كه داراي مجوز رسمي باشند.
به گزارش خبرنگار ايلنا، مهدي محرري، رييس انجمن پرستاري ايران، گفت: از مردم انتظار داريم، براي مراقبت از بيماران خود از پرستاراني استفاده كنند كه داراي مجوز رسمي بوده و بيمه مسووليت حرفه‌‏اي دارند.
وي افزود: اين يك هشدار به مردم است تا در پذيرش پرستار، مراقب باشند.
به گفته وي، محرري مهاجرت در حرفه پرستاري تنها مربوط به كشور ايران نيست، بلكه كمبود پرستار يك بحران بين‌‏المللي است.
وي تصريح كرد: همه كشورها كمبود نيروي پرستاري را دارند و برخي كشورها پول خوبي از طريق صدور پرستار به كشورهاي ديگر كسب مي‌‏كنند.
وي خاطرنشان كرد: پرستاران ايران توانمندي‌‏هاي علمي خوبي دارند و در دنيا از اين نظر، شرايط بسيار خوبي داريم.
محرري، با اشاره به كمبود نيروي پرستاري در كشور گفت: ايران در حال حاضر 140 هزار نيروي پرستاري دارد، در حالي كه اين تعداد بسيار كم است و پاسخگوي نياز نيست.
وي افزود: ايران حداقل نيازمند 800 هزار نيروي پرستاري است تا در تمام بخش‌‏هاي مورد نياز از اين نيرو استفاده كند.
رييس انجمن پرستاري ايران، با اشاره به اينكه تشكيل سازمان نظام پرستاري در ايران منحصر به فرد است، گفت: هيچ كشور ديگري سازمان نظام پرستاري ندارد، زيرا حمايت از حقوق پرستاران به عهده سنديكاها و انجمن‌‏هاي غيردولتي است.
محرري يادآور شد: اگر به حقوق پرستاران به خوبي رسيدگي شود، تشكيل سازمان نظام پرستاري هيچ ضرورتي ندارد.
رييس انجمن پرستاري ايران، با اشاره به بحث‌‏ها و وعده‌‏هاي مسوولان براي تامين پرستاران، گفت: متاسفانه تاكنون چندان به مشكلات پرستاران رسيدگي نشده و بيشتر مسوولان به وعده‌‏هاي خود بسنده كرده‌‏اند.
وي معتقد است؛ بالا بردن انگيزه كاري پرستاران، كيفيت كاري آنها را افزايش نمي‌‏دهد؛ بلكه بايد به فكر حل ريشه‌‏اي مشكلات آنها باشيم.
محرري يادآور شد: پرستار مدرسه يكي از مباحثي است كه اگر جدي گرفته شود، مي‌‏تواند در كاهش بيماري‌‏ها در كشور نقش كليدي اجرا كند.
وي، با اشاره به مراقبت در منزل از طريق پرستاران گفت: اگر اين بحث در كشور تبديل به يك رويه شود، بار ترافيك بخش‌‏هاي درماني كاهش يافته و كيفيت خدمات ارائه شده، افزايش خواهد يافت.


در كشور ما مردم به طور میانگین سالی ۵ بار به پزشك مراجعه می كنند در حالی كه در كشورهای پیشرفته این میزان سالی ۱۰ بار است. به همین علت تعداد اقلام دارویی هر نسخه در ایران ۲ برابر آنهاست.

ادامه مطلب
اضافه كاری كادر پرستاری در مراكز درمانی دولتی، موجب بالا رفتن میزان خطای آنان به هنگام ارایه خدمات به بیماران می شود.

ادامه مطلب

مديركل دفتر پرستاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور با بيان اين كه طرح شوراي هماهنگي پرستاري هم اكنون منتظر تاييد وزيربهداشت، درمان و آموزش پزشكي است، اعلام كرد : اين طرح به زودي در وزارت بهداشت ودانشگاه‌ها به اجرا در خواهد آمد.ادامه مطلب

روز پرستار قرار است تحت عنوان هفته پرستار تغییر کند

اگر اینطور شود عالی می شود

تا بهتر بتوانیم به تمام مسائل پرستاری بپردازیم

و هر روزش را تحت یک عنوان نامگذاری کنیم

مثل
پرستار و سلامت

پرستار و پژوهش

پرستار و بالين

پرستار و آموزش همگانی

پرستار و توسعه

و ...........

 

                                                   نظر شما چیست؟تماس با ما

کلیه همکاران عزیز می توانند نظرات ، پیشنهادات ، مقالات علمی و آموزشی و اخبار خود را با ایمیل irannursing@yahoo.com جهت اطلاع وانتشار آن برای ما ارسال فرمایند

همچنین می توانند نقطه نظرات خود را در رابطه با پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری برای ما ارسال فرمایند

http://ino.blogfa.com

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

 

 نظر بدهیددر ستون سمت چپ برایتان گزینه های عضویت در وبلاگ را قرار دادیم که از طریق آنها می توانید ارتباطی مستقیم با ما ایجاد نمائید

عضویت

ورود اعضا

 برگزاري دومين همايش سراسري پيشگيري از خطاهاي پزشكي در
دانشگاه علوم پزشكي لرستان

سرويس: / بهداشت و درمان /
کد خبر :7874

1386/2/26
13:37


با هدف آشنايي جامعه پزشكي با انواع خطاهاي پزشكي و اطلاع رساني و دستيابي به آخرين دستاوردها در اين زمينه ،دومين همايش سراسري پيشگيري از خطاهاي پزشكي درخرم آباد در حال برگزاري است .

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا ) _ منطقه لرستان ،اين همايش به همت معاونت آموزشي و پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي لرستان از امروز به مدت دو روز در محل تالار ذهتاب مجتمع پزشكي و پيراپزشكي گلدشت خرم آباد در حال برگزاري است .

دكتر شمس خرم آبادي ،سرپرست دانشگاه علوم پزشكي لرستان در سخناني تأمين سلامت مردم را يكي از وظايف اصلي و اساسي وزارت بهداشت عنوان و تصريح كرد :در حال حاضر خطاهاي پزشكي در دنيا و حتي كشورهاي پيشرفته يكي از چالشها به شمار مي رود و ساليانه تعداد زيادي از بيماران مراجعه كننده به مراكز درماني را با مشكلاتي مواجه مي كند .

وي عوامل انساني ، تجهيزات ، امكانات و پروتكلهاي درماني را عوامل تأثيرگذار برخطاهاي پزشكي دانست و افزود :در پاره اي موارد ممكن است خطاهاي پزشكي نيز براثر عوامل انساني رخ دهد كه اين خطا مي تواند سهوي و يا عمدي باشد ،كه در اين راستا دانشگاه علوم پزشكي لرستان به عنوان اولين دانشگاه كشور يكي از فعاليتهاي پژوهشي خود را متمركز بربحث خطاهاي پزشكي كرده و تا كنون اقدام به برگزاري دو همايش سراسري در زمينه خطاهاي پزشكي كرده است .

دكتر شمس با بيان اينكه خطاهاي پزشكي ممكن است صدماتي را به بيمار وارد آورد كه اين صدمات عوارضي از قبيل طولاني بودن مدت بيماري،نقص عضو ، افزايش هزينه درمان و يا حتي مرگ بيمار را بدنبال دارد ؛آشنا كردن جامعه پزشكي با انواع خطاهاي پزشكي ، اطلاع رساني و دستيابي به آخرين دستاوردهاي علمي در زمينه راههاي پيشگيري از خطاهاي پزشكي و تنوير افكار عمومي نسبت به حق و حقوق خود در پروسه درمان را از اهداف برگزاري اين همايش برشمرد .

وي در خاتمه گفت :در اين همايش از ميان مقالات ارسالي به دبيرخانه 50 مقاله به صورت سخنراني و90 مقاله نيز در قالب پوستر ارائه مي شود .

گفتني است خطاي پزشكي حاصل از قصور تيم درماني ، بررسي نظام مند مرگ در مراكز درماني با هدف كاهش خطاها ، خطاهاي پزشكي از ديدگاه قانون ، ضرورت آموزش خطاهاي پزشكي ، مديريت خطاهاي پزشكي در سطوح مختلف مديريت سلامت ، خطاي پزشكي در تشخيص شكم حاد بيماران معتاد به مخدر ،بررسي اولين ويزيت بيماران اورژانسي و غير اورژانسي ،آشنايي با خطاها و قصورات پرستاري و راههاي جلوگيري از آن ،بررسي علل اشتباهات كاري در مراقبتهاي پرستاري و… عناوين مقالاتي است كه در اين همايش سراسري كه 26 و 27 ارديبهشت ماه در حال برگزاري است در قالب سخنراني ارائه مي شود .درهمايش روز پرستاردر دانشگاه آزاد كرج عنوان شد:
به ازاي هرهزارتولد در كشورتنها 26 ماما وجود دارد

سرويس: بهداشت و درمان - عمومي
1386/02/26
05-16-2007
15:34:06
8602-16849: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - كرج
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

يك عضو هيات علمي دانشگاه آزاد كرج گفت: به ازاي هر هزار تولد در كشور فقط 26 ماما وجود دارد ولي استاندارد جهاني 40 ماما است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، دكتر حميرا محرابي عضوهيات علمي دانشگاه آزاد كرج در همايش روز پرستار كه در دانشكده پرستاري اين دانشگاه برگزار شد، گفت: مشكل اصلي ماماها در كشور بيكاري است. اين در حاليست كه در بخش‌هاي مختلف بيمارستانها كشور نياز ضروري به ماما وجود دارد.

وي افزود: اخيرا تعطيلي دفتر نمايندگي پرستاران باعث بروز مشكلات زيادي براي اين قشر شده است.

اين عضو هيات علمي خاطرنشان كرد: هم اكنون به ازاي هر هزار تولد فقط 26 ماما در كشور وجود دارد در حاليكه استاندارد جهان 40 ماما است.

در ادامه اين همايش دكتر شهاب الدين صدر عضو هيات علمي دانشگاه آزاد كرج نيز گفت: عدم دسترسي كودكان به ماما حين تولد باعث بروز مشكلات آتي براي مادر و كودك مي‌شود.

وي افزود: در اين راه بهره گيري از ديدگاه‌هاي كارشناسي، راه اندازي انجمن‌هاي پزشكي ضروري است.

صدر در پايان با تاكيد بر اينكه جامعه امروز ما به ماماهاي بيشتري نياز دارد، گفت: حل مشكلات صنفي و حرفه‌اي، ايجاد راهكارهاي مناسب، ايجاد شرايط استخدامي در كشور، وجود امكانات اجرايي در سياستگذاري بخش پزشكي، افزايش پذيرش دانشجوي رشته مامايي باعث برطرف شدن بخشي از مشكلات اين قشر مي‌شود.

انتهاي پيام

کد خبر: 8602-16849


وزارت بهداشت چين اعلام كرد:
چين با بحران كمبود پرستار مواجه است

سرويس: بهداشت و درمان - عمومي
1386/02/26
05-16-2007
11:34:43
8602-15292: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

وزارت بهداشت چين اعلام كرد كه اين كشور با كمبود ‌٥ ميليون پرستاري كه حرفه خود را در اعتراض به عدم پرداخت حقوق از سوي بيمارستانها رها كرده‌اند، مواجه شده است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سخنگوي وزارت بهداشت اين كشور در يك كنفرانس مطبوعاتي اخير در اين باره اظهار داشت: در بيشتر كشورها نسبت تعداد پرستاران به كل جمعيت حدود ‌٥/٠ درصد است در حالي كه اين رقم در چين تنها يك درصد برآورد شده است.

چين تا پايان سال ‌٢٠٠٦ نزديك به ‌٤٣/١ ميليون پرستار داشته كه اين بدان معني است كه در مقابل جمعيت ‌٣/١ ميليارد نفري اين كشور براي رسيدن به استاندارد جهاني به ‌٥ ميليون پرستار ديگر نياز خواهد بود.

اگرچه اين كشور شاهد افزايش ‌١٢٠ هزار پرستار در سالهاي ‌٢٠٠٥ و ‌٢٠٠٦ بوده است، اما اين رقم هنوز نمي‌تواند پاسخگوي نياز بيماران باشد.

انتهاي پيامنخستين همايش تخصصي ماساژ برگزار مي شود

نخستين کارگاه تخصصي ماساژ از چهارشنبه 26 ارديبهشت در مجموعه ورزشي ورزآهنگ تهران آغاز مي شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران،  نخستين همايش تخصصي ماساژ با حضور افرادي که داراي تحصيلات آکادميک در رشته هاي فيزيوتراپي، تربيت بدني، پزشکي، توانبخشي، روانشناسي، پرستاري هستند برگزار مي شود و افرادي که در اين رشته ها تحصيل کرده اند فقط اجازه شرکت در اين همايش را دارند.
بنابراين گزارش، در اين کارگاه آموزشي موضوعاتي بر مبناي ماساژ ممنوعيتها و باورهاي غلط، آناتومي فيزيولوژي ، ويژگي هاي ماژور(اصطلاحي در ماساژ) و ارتباطات، تجهيزات، اسباب و وسايل و بکار گيري مواد بهداشتي، آشنايي با تکنيک و سبکهاي مختلف ماساژ، کار عملي وتمرينات مربوطه ماساژ ورزش براي ورزشکاران در جد قهرماني، مورد بحث و تبادل نظر و تدريس اهل فن رشته ماساژ قرار مي گيرد.
يادآور مي شود؛ اين همايش طي 26، 27، 28 ارديبهشت برگزار مي شود و در طي اين سه روز يک خانم و يک آقا به عنوان نماينده هر هيأت استاني آمادگي جسماني اجازه شرکت دراين همايش را دارند./ به مناسبت روز پرستار؛مسابقه ورزش خانواده برگزار مي‌شود


فدراسيون ورزش‌هاي همگاني به مناسب روز پرستار اول خرداد يك دوره مسابقه به عنوان ورزش خانواده برگزار مي‌كند.
عباسعلي اكبري دبير فدراسيون ورزش‌هاي همگاني در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: فدراسيون ورزش‌هاي همگاني به مناسبت گراميداشت روز پرستار، يك دوره مسابقه ويژه خانواده و جامعه پرستاري در رشته‌هاي مختلف از جمله طناب كشي، ورزش صبحگاهي، همايش دو پياده رويي روز اول خرداد برگزار مي‌كند.
وي افزود:‌ سازمان پرستاران با همكاري ورزش‌هاي همگاني اين دوره از رقابت‌ها را در كنار درياچه مجموعه ورزشي آزادي برگزار مي‌كند و به دليل اينكه فقر حركتي در بين قشر پرستاران رايج شده سعي داريم با برگزاري اين دوره از رقابت‌ها اين معزل را تا حد قابل توجهي كاهش دهيم.19 ارديبهشت ماه‌ برگزار مي‌شود;
همايش تقدير از اساتيد پيشكسوت دانشگاه علوم پزشكي تهران


ششمين همايش تقدير از اساتيد پيشكسوت دانشگاه علوم پزشكي تهران 19 ارديبهشت ماه‌ جاري برگزار مي‌شود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومي جهاد دانشگاهي، در اين همايش كه در تالار ابن‌سيناي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار مي‌شود، از خدمات علمي 10 استاد پيشكسوت اين دانشگاه تقدير خواهد شد.
براساس اين گزارش، در ششمين دوره اين همايش محسن نفيسي متخصص بيماري‌هاي داخلي، محمدعلي مولوي متخصص ژنتيك پزشكي، محمد اسماعيل تشيد متخصص بيهوشي، حسن عگسري‌شيرازي متخصص پزشكي هسته‌اي، جلال‌الدين شريفي متخصص بيماري‌هاي كودكان، منصور جمالي زواره متخصص پاتولوژي، جلال سيدفرشي متخصص جراحي، عبدالوهاب منوچهري متخصص انگل‌شناسي، باقر شاهوردياني متخصص دندانپزشكي ترميمي و طلعت شهرياري متخصص روان‌پرستاري مورد تقدير قرار مي‌گيرند.
گفتني است، اين همايش به همت جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشكي تهران برگزار مي‌شود.افراد چاق هنگام جراحي در معرض خطر بيشتري قرار دارند

افراد چاق به هنگام جراحي‌ها و در مورد عوارض بعد از جراحي در معرض خطر بيشتري قرار دارند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران‌ به نقل از خبرگزاري آلمان، ‌به گفته رئيس مجمع جراحي آلمان، افراد چاق حين جراحي با خطر بيشتري روبرو هستند و زخم‌هايشان به سختي بهبود مي‌يابد و ميزان مرگ و مير آنها بيشتر از بيماراني است كه وزن معمولي دارند.
بنابر اين گزارش، ‌علاوه بر اين، تخت‌هاي جراحي و بستري بيماران اغلب محدوديت وزن دارند و براي بيماران چاق مناسب نيستند و همچنين پرستاران نيز معمولا اطلاعات كافي در رابطه با نحوه پرستاري از اين بيماران را ندارند و در اين رابطه آموزش نديده‌اند.
بر اساس اين گزارش، مشكلات جراحي بيماران چاق موضوع اصلي صد و بيست و چهارمين كنگره جراحي است كه از اول تا چهارم ماه مي (11 ارديبهشت تا 14 ارديبهشت) در مركز بين‌المللي سمينار مونيخ برگزار مي‌شود.
برگزاركنندگان حضور شش هزار متخصص جراح از رشته هاي مختلف در اين كنگره را تخمين مي‌زنند.در پي وقوع حادثه ضرب و شتم 2 پرستار از سوي همراهان يك بيمار؛
فضاي پرستاري بيمارستان امام خميني(ره) متشنج است

مهدي محرري، رئيس انجمن پرستاري تهران در اين باره نظر ديگري داشت و گفت: كمبود امكانات بهداشتي و درماني و استاندارد نبودن امكانات از جمله عواملي است كه باعث بروز تشنج و حوادث در بيمارستان ها به ويژه بيمارستان هاي دولتي مي شوند.
وي افزود: به عنوان مثال مي توان به تزريق سرم به بيماران اشاره كرد و گفت که هم اكنون دستگاه پمپ تزريق دارويي كه در بيمارستان ها رايج است، متاسفانه در بيمارستان هاي دولتي مورد استفاده قرار نمي گيرد. به صورتي كه پرستار مجبور است در طول روز براي پيگيري و تعويض سرم بيمار به تخت بستري بيماران مراجعه كند و اگر در فعاليت خود قصوري انجام دهد مسلما همراهان ناراحت شده و به دليل آن كه پرستار در دسترس تر است، مورد تعرض قرار مي گيرد.

رئيس انجمن پرستاري تهران حجم بالاي مراجعه كنندگان به مراكز دولتي به تناسب رشد جمعيت، مجهز نبودن بيمارستان هاي دولتي به سيستم هاي مكانيزه و كاهش سرعت عمل كاركنان بيمارستان ها را از عوامل موثر بروز تشنج در اغلب بخش ها به ويژه اورژانس ها اعلام كرد.
محرري از مجهز بودن تعدادي از بيمارستان ها به بخش انتظامي خبر داد و گفت: با توجه به شيوع اين رويدادها در مراكز درماني، بخشي از بيمارستان ها به مراكز انتظامي براي كنترل و تشنج بيماران و كاركنان بيمارستاني مجهز شده اند كه اميدوارم با همكاري مسئولان اين مراكز در تمامي بيمارستان ها به ويژه بيمارستان هاي دولتي افزايش يابد.
وي معتقد است اين عمل (درگيري همراهان با پرستاران) در تمامي بيمارستان ها اعم از خصوصي و دولتي با نوع متفاوت وجود دارد./عمیزان انسانیت انسان این است که چقدرمیخواهد و می تواند انسان را دوست بدارد «اشلی نتاگو»

چیزی ارزشمندتر از همین امروز نیست «یوهان ولفگانگ فن گوته»

دختر بيمار شهركردي نيازمند سخاوت مسئولان و مردم 

بيماري هوچكين دختري در شهركرد را نيازمند سخاوت مسئولان و مردم كرده است.به نوشته «کیهان»، «خديجه كاكاييان» دختر 25 ساله شهركردي در حالي هر روز با بيماري مهلك خويش مبارزه مي كند كه همكلاسي هاي او اينك در كلاس درس و دانشگاه براي آينده خويش نقشه هاي بزرگي در سر دارند.

خديجه از سال 79 زماني كه دوران دبيرستان را با شادابي سپري مي كرد به گفته پزشكان دچار بيماري هوچكين (سرطان غدد لنفاوي زيربغل) شده و چهار بار در بهترين دوران زندگي اش تحت شيمي درماني قرار گرفته است.

شكرالله كاكاييان پدر خانواده و كارگر دانشگاه شهركرد داراي 3 فرزند است كه علاوه بر خديجه، يكي از پسران وي هم به بيماري نرمي استخوان مبتلا است او درباره بيماري دخترش و هزينه هاي درماني آن مي گويد دكتر براي بهبودي فرزندم آمپول «ماتبيرا» تجويز كرده كه قيمت هر عدد آن 1ميليون و 890 هزار تومان است كه نياز به 8دوره تزريق دارد كه قيمت آن 16 ميليون تومان است.

كاكاييان با اشاره به اينكه تاكنون 38 ميليون و 650 هزار ريال براي خريد سه عدد آمپول هزينه كرده است و براي پنج دوره ديگر درمان بيماري خديجه بايد سرپناه و خانه اش را بفروشد خواستار حمايت و كمك جدي مردم و مسئولان براي نجات جان فرزندش از اين بيماري مهلك شد. 

لباس پرستاران در فعاليت آن‌ها موثر است


لباسي كه هم اكنون براي پرستاران استفاده مي‌شود شامل مانتو سرمه‌اي براي كارشناسان پرستاري و براي بهياران مانتو سفيد است كه اين امر مسلما هم در روحيه و هم در فعاليت پرستاران بسيار موثر خواهد بود.

مهدي محرري رئيس انجمن پرستاري تهران در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران در مورد تغيير رنگ يونيفرم پرستاران افزود: رنگ‌هاي موجود هم در لباس بيماران و هم در پوشش پرستاران حمايت كننده بيماران نيست به طوري كه هم اكنون لباس بيماران كه در مراكز درماني و بيمارستان مورد استفاده قرار مي‌گيرد شامل رنگ‌هايي است كه از انرژي فرد بيمار و كاركنان بيمارستان مي‌كاهد.
محرري افزود: قطعا با انجام اين كار جلوي سو استفاده‌هاي اين شغل نيز گرفته مي‌شود.
رئيس انجمن پرستاري ايران گفت: مي‌توان لباس بيماران را نيز متناسب با لباس پرستاران تغيير رنگ داد البته اين امر شامل همكاري مراكز بهداشتي و درماني با ساير ارگان‌ها و مراكز است.تصويب طرح تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري به تاخير افتاده است


خبرگزاري فارس: نائب رئيس كميسيون بهداشت مجلس گفت: با وجود توافق نظام پرستاري و وزارت بهداشت در مورد تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري تصويب اين طرح در مجلس مدتهاست كه به تاخير افتاده است.

انوشيروان محسني بندپي در گفت و گو با  فارس، افزود: طرح تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري پس از توافق وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستار در كميسيون بهداشت و درمان مجلس تصويب شده و منتظر طرح در صحن علني و تصويب در مجلس است اما با وجود گذشت ماهها هنوز اين طرح به صحن علني نيامده و تاخير زيادي دارد.
وي اضافه كرد: تعرفه گذاري خدمات پرستاري حق پرستاران است، علاوه بر آن پرستاران منتظر تصويب لايحه نظام هماهنگ پرداخت نيز هستند و اينكه پرستاران مثل معلمان سر و صدا نمي‌كنند نبايد موجب بي‌توجهي به حقوق آنان شود و اين وظيفه دولت و مجلس است كه در اين زمينه قدمهاي جدي‌تري بردارند.
وي گفت: متاسفانه مشغله زياد نمايندگان مجلس موجب شده نتوانيم طرح تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري را تا قبل از روز پرستار تصويب كنيم اما تلاش مي‌كنيم هر چه زودتر اين طرح را به صورت يك طرح اولويت دار به صحن بياوريم تا هر چه زودتر تصويب شود.با حضور شهردار تهران ؛
پرستاران پايتخت تجليل مي شوند


به مناسبت ميلاد حضرت زينب کبري (س) و بزرگداشت روز پرستار، مراسم جشن بزرگ تجليل از پرستاران شهر تهران، روز پنجشنبه (27 ارديبهشت) در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار مي شود.
به گزارش خبرگزاري مهر، در اين مراسم که با حضور دکتر محمدباقر قاليباف شهردار تهران و دکتر معصومه آباد عضو شوراي اسلامي شهر تهران برگزار مي شود، از پرستاران شهر تهران بزرگ تجليل به عمل مي آيد.

بنابراين گزارش، مراسم جشن تجليل از پرستاران شهر با همکاري مشاور شهردار در امور سلامت ، سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، اتحاديه کارکنان بيمارستانها و مراکز درماني کشور، شرکت شهر سالم، کانون پزشکان محله، تعاوني بهداشت درماني و مراکز درماني کشور برگزار مي گردد.

در اين جشن به برندگان مسابقه زيباترين پيام کوتاه که با موضوع شهروند و شهر سالم برگزار شده بود، جوايزي اهدا مي شود
 دبيرکل جمعيت اسلامي پرستاران:
پزشكان صد برابر پرستاران كارانه دريافت مي كنند
پرستاران بيمارستان امام در اعتراض به كمبود كادر پرستاري تحصن كردند

دبيركل جمعيت اسلامي پرستاران، اعلام كرد: پزشكان صد برابر پرستاران كارانه دريافت مي‌‏كنند.
سيامك عزيزي, دبيركل جمعيت اسلامي پرستاران، درگفت وگو با خبرنگار ايلنا, گفت: پزشكان چند صد برابر پرستاران كارانه دريافت مي‌‏كنند و اين در حالي است كه برخي پرستاران كارانه كم خود را نيز دريافت نكرده‌‏اند.
وي، افزود: برخي پرستاران با تاخير زياد مي‌‏توانند كارانه خود را دريافت كنند.
به گفته عزيزي, بيمارستان امام كمك بهيار يا بهيار ندارد و تمام بار كاري اين افراد به دوش پرستاران افتاده است.
دبيركل جمعيت اسلامي پرستاران، تصريح كرد: كمبود نيروي پرستار يكي از معضلات بيمارستان امام است و پرستاران در اعتراض به اين موضوع تحصن كرده بودند.
وي، يادآور شد: چند روز پيش نيز يكي از پرستاران خانم بيمارستان نيز توسط همراه بيمار مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود كه پرستاران نسبت به اين موضوع نيز اعتراض داشتند.
عزيزي، با اشاره به نتيجه تحصن، گفت: رييس بيمارستان در بين متحصنان حاضر شد و گفت كه رفع نيازهاي پرستاران بيمارستان امام از عهده بيمارستان بر نمي‌‏آيد و بايد وزارت بهداشت با دانشگاه علوم پزشكي تهران اين مشكلات را برطرف كند.


پرستاران ايراني در هفته ‪ ۱۴‬ساعت بيش از "نرم جهاني" كار مي‌كنند

رييس انجمن علمي پرستاري كشور گفت:پرستاران ايراني در هفته ‪ ۱۴‬ساعت بيش از "نرم جهاني" كار مي‌كنند.

"مسعود فلاحي"روز سه‌شنبه درحاشيه همايش "سلامت و جامعه" در شهركرد در گفت و گو با ايرنا افزود: بر اساس نرم جهاني هر پرستار بايد ‪ ۳۰‬ساعت در هفته كار كند،ولي در ايران پرستاران ‪ ۴۴‬ساعت كار مي‌كنند.

به گفته وي،علاوه بر بالابودن ساعات كاري،كم بودن تعداد پرستاران در نسبت به بيماران نيز باعث بروز فشار رواني در بين اين قشر زحمتكش مي‌شود.

رييس انجمن علمي پرستاري همچنين در همايش سلامت و جامعه افزود: هم‌اكنون سالانه‪ ۷۵‬ميليارد دلار صرف پژوهش در جهان مي‌شود كه سهم كشورهاي درحال توسعه تنها سه ميليارد دلار است.

فلاحي گفت: خصوصي‌سازي در نظام پزشكي و سلامت، باعث به خطر افتادن سلامتي افراد جامعه مي‌شود،چرا كه بخش خصوصي براي افزايش درآمد خود، هزينه‌هاي بخش سلامت را كاهش مي‌دهد.

وي گفت:در ايران طي ‪ ۳۴‬سال گذشته تاكنون بيش از چهار هزار مقاله پژوهشي و تحقيقاتي در ژورنالهاي بين‌المللي(‪ (ISI‬معتبر جهان به چاپ رسيده است.

رييس دانشكده پرستاري‌دانشگاه علوم پزشكي چهارمحال و بختياري و دبير اين همايش گفت:در همايش "سلامت و جامعه"‪ ۴۰‬مقاله از مجموعه مقالات رسيده انتخاب و به همايش راه يافت.

دكتر " محمد رحيمي" افزود: از اين تعداد‪ ۱۴‬مقاله قرائت و ‪ ۲۶‬مقاله به صورت پوستر ارايه شد.

به گزارش ايرنا، اين نخستين همايش دانشجويي در چهارمحال و بختياري است كه با استقبال گسترده دانشجويان روبه‌رو شد.

دانشگاه علوم پزشكي چهارمحال و بختياري هم‌اكنون داراي يكهزار و ‪۲۰۰‬ دانشجو در مقاطع تحصيلي از كارداني تا دكتراي حرفه‌اي مي‌باشد.
مراسم جشن تجليل از پرستاران تهران برگزار مي شود

سرويس: بهداشت و درمان - خانواده
1386/02/25
05-15-2007
14:51:56
8602-15990: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

به مناسبت ميلاد اسوه صبر و مقاومت حضرت زينب کبري (ص) و بزرگداشت روز پرستار مراسم جشن بزرگ تجليل از پرستاران شهر تهران توسط فرهنگسراي سلامت وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و شهرداري تهران روز پنجشنبه بيست وهفتم ارديبهشت ماه و از ساعت 19 تا 23 در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار مي شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، در اين مراسم که با حضور دکتر قاليباف شهردار تهران و دکتر آباد عضو شوراي اسلامي شهر تهران برگزار مي شود از پرستاران تهران بزرگ تجليل به عمل مي آيد.

بنابراين گزارش، مراسم جشن تجليل از پرستاران شهر با همکاري مشاور شهردار در امور سلامت، سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، اتحاديه کارکنان بيمارستان‌ها و مراکز درماني کشور، شرکت شهر سالم ، کانون پزشکان محله، تعاوني بهداشت درماني و مراکز درماني کشور برگزار مي شود.

هدف از برگزاري اين مراسم ، گراميداشت از اين قشر زحمتکش به عنوان مهمترين عناصر تاثيرگذار در چشم انداز برنامه بيست ساله کشور و تجليل از آنهاست.

لازم به ذکراست، در اين جشن به برندگان مسابقه زيباترين پيام کوتاه که با موضوع شهروند و شهر سالم برگزار شده بود جوايزي اهداء مي شود.

انتهاي پيام

کد خبر: 8602-15990


كميته‌هاي تخصصي پرستاري تشكيل مي‌شود

وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشكي اعلام كرد كه كميته‌هاي تخصصي متشكل از سازمان نظام پرستاري و دفترامور پرستاري معاونت سلامت اين وزارتخانه تشكيل مي‌شود.

به گزارش روز سه‌شنبه خبرنگار ايرنا از روابط عمومي وزارت بهداشت، " سيد مويد علويان " معاون سلامت اين وزارتخانه در نشست مشترك با رييس كل سازمان نظام پرستاري و اعضاي شوراي عالي سازمان نظام پرستاري بر تشكيل كميته‌هاي تخصصي پرستاري تاكيد كرد.

همچنين دراين نشست مقرر شد كه كميته‌هاي تخصصي پرستاري پيشنهادهاي عملياتي واجرايي كه در حوزه سلامت وزارت بهداشت قابل بررسي و اجرا است، پيگيري كنند.

اين كميته‌ها همچنين در مواردي كه ديگر نهادهاي غير وزارتي هم در حل معضلات دخيل هستند با هماهنگي‌هاي لازم و با تشكيل تيم‌هاي ويژه و تخصصي نسبت به حل مشكلات موجود اقدام كند.

علاوه براين مقرر شد حداكثر هر دو ماه يك بار جلسه مشتركي با حضور معاون سلامت و سازمان نظام پرستاري تشكيل شود تا تيم‌هاي ويژه كارشناسي روند فعاليت‌هاي خود را گزارش دهند.اعتراض رييس انجمن پرستاران كشوربه شرايط شغلي نامناسب پرستاري:
پرستاران به پرستاري نياز دارند

پرستاران در سراسر كشور در بخش دولتي و خصوصي با وجود سختي و زيان‌آوري شرايط كار، حقوق و مزاياي مناسبي ندارند.
مهدي محرري،رييس انجمن پرستاري ايران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري شهر گفت:‌ پرستاران در بخش دولتي و خصوصي از حداقل حقوق و مزايا برخوردارند.  اين قشر از جامعه به دليل كار سخت و زيان‌آور بسيار آسيب‌پذيرند. در صورتي كه حقوق در نظر گرفته شده از طرف وزارت بهداشت و درمان طي مسيري كه طي مي‌كند تا به دست پرستار برسد همچون گلوله برف در آخر صف سربازان است.
وي افزود: هم‌اكنون پرستاران از حمايت مناسبي برخوردار نيستند. در بعضي از بيمارستان‌هاي خصوصي به دليل قرارداد موقت با پرستاران و نبود امنيت شغلي وضعيت اسفباري از نظر استخدامي و كاري دارند. در بخش دولتي نيز شرايط كاري با وضعيت حقوقي هماهنگي ندارد. اين شرايط علاوه بر نارضايتي پرستاران باعث پايين‌آمدن كيفيت خدمات آنها به مردم شده است.
رييس انجمن پرستاري تأكيد كرد: در حال حاضر با توجه به اين كه پرستاران در شيفت‌هاي نامنظم شبانه‌روزي مشغول كار هستند بعد از مدتي به شرايط نامطلوب فيزيولوژي بدني رسيده و در پي آن تأثير نامطلوب و مستقيم بر جسم و روان پرستاران منجر به عدم ارايه خدمات مفيد و مناسب به بيماران مي شود.
محرري با اشاره به اينكه به طور متوسط هر پرستار از 20 تا 30 بيمار مراقبت مي‌كند، درشرايطي كه خود از لحاظ مالي و جسمي  و رواني آمادگي ندارد بيان كرد: همه بيماران كه به دلايل مختلف نياز به پرستار دارند، از نظر جسمي و روحي احتياج به مراقبت و نگهداري مناسب دارند. يك پرستار فقط زماني مي‌تواند به بيمار با بهترين كيفيت خدمات بدهد كه خود نيز از هر جهت سالم و راضي باشد.
وي همچنين با اشاره به گفته‌هاي مقام معظم رهبري درخصوص اينكه بي‌اعتنايي به پرستاري بي‌اعتنايي به سلامت جامعه است، گفت: در يك كشور توسعه‌يافته بايد انسان توسعه‌يافته باشد و لازمه آن انسان سالم است. پرستار به‌عنوان خط مقدم سلامتي بايد از هر نظر تجهيز شود.در كشورهاي توسعه‌يافته از نظر درجه‌بندي درآمد، پرستاري جزو پنج درآمد اول كشور است.
وي افزود: در همه مشاغل ماشين و ابزار و نرم‌افزارها مي‌توانند جايگزين انسان شوند. اما پرستاري تنها شغلي است كه انسان، فقط مي‌تواند تمام عواطف را به‌عنوان مددجو براي بيماران تأمين كند.
وي درخصوص كلينيك‌هاي خصوصي موجود براي نگهداري بيماران گفت:  در اغلب اين كلينيك‌ها به دليل ضعف مديريتي و به كارگيري افرادي كه گواهي‌نامه لازم را ندارند و نيز عدم قبول مسووليت بيمه، خدمات ارايه شده از سرويس خدمات‌رساني مطلوبي برخوردار نيستند. و در نتيجه باز هم خدمات‌رساني مطلوب و امنيت سلامتي خدمات براي بيمار فراهم نيست. منابع قابل مطالعه برای آزمون دکترای پرستاری

خیلی از همکاران دانشجو یا فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در مورد منابع آزمون ورودی دکترای پرستاری از بنده سوال می کنند. من تا حد امکان در این مورد از دانشجویان ورودی جدید این دوره پرسیده ام و با اطلاعاتی که خودم از قبل داشتم تلفیق کردم تا لیست زیر بدست آمد. اگر از دوستان و همکاران گرامی کسی می تواند در تکمیل این لیست به ما کمک کند لطفا در قسمت نظرات یادداشت بگذارد.

 

1. اندازه گيري و ارزشيابي آموزشي – دكتر علي اكبر سيف – نشر دوران ( به طور دقيق دقيق دقيق مطالعه شود – به ويژه بخش ارزشيابي و آزمون ها)
2. الگوهاي جديد تدريس - ترجمه محمد رضا بهرنگي ( بحث خانواده الگوهاي تدريس آن مهم تر است)
3. پايه هاي تحقيق در پرستاري – جلد 1 و 2 – ترجمه محسن توكل و سيما ترابي نشر بشريادامه مطلب
معاون سلامت وزارت بهداشت، با توجه به بیشترین آلودگی زیست محیطی در ۸ شهر کشور، راه اندازی زباله سوز مرکزی برای بی خطر سازی زباله های عفونی مراکز درمانی را ، روش صحیحی ندانست.

ادامه مطلب
دهمين كنگره انجمن اورولوژي ايران» از 25 تا 28 ارديبهشت ماه در سالن همايش كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران برپا مي شود.

ادامه مطلب
ديدار با جانبازي كه به تازگي مجروح شده آن هم پس از گذشت 17 سال از پايان جنگ براي ما كه در دل مشغوليات دنيايي و مادي غرق شده ايم خيلي عجيب و كمي دلهره آور است. حالا ديگر خاطرات جنگ را فقط مي توان از زبان قديمي هاي جنگ، آن هم اگر حوصله اي براي گفتن باقي مانده باشد، شنيد آن وقت هنوز در جايي از همين كشور ميني منفجر مي شود و...

ادامه مطلب
30 درصد از دانشجويان پرستاري برخلاف ميل خود در اين رشته تحصيل مي کنند

به دليل مشکلات مادي و معنوي پرستاران، عدم ميل به تحصيل در اين رشته همچنان در تعداد زيادي از دانشجويان مشاهده مي شود به طوري که آمارها حاکي است 30 درصد از دانشجويان پرستاري بر خلاف ميل خود در اين رشته تحصيل مي کنند.

دکتر «دريادخت مسرور رودسري» دکتراي پرستاري و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران ضمن بيان اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، گفت: نداشتن استقلال و هويت شغلي، حجم بالاي کار و مزاياي ناکافي در رشته پرستاري اين شغل را همچنان در رديف مشاغل سخت و کم توجه در ميان افراد جامعه مطرح ساخته است.
وي با اشاره به اينکه تنها 60 تا 70 درصد از دانشجويان محصل در رشته پرستاري با ميل و انگيزه اين رشته را انتخاب مي کنند، افزود: به اين ترتيب 30 درصد از دانشجويان رشته پرستاري بدون هيچ انگيزه اي به تحصيل ادامه مي دهند که اين امر تبعات ناخوشايندي را در آينده شغلي و سلامت محيط کاري که در آن قرار خواهند گرفت مي گذارد.
دکتر رودسري تغيير شيوه آموزش، تعريف وظايف پرستار در کادر درماني، بازگرداندن هويت شغلي به پرستاران و تامين نيازهاي مادي اين قشر را از جمله راه کارهاي کاهش اين بي انگيزگي در ميان دانشجويان رشته پرستاري عنوان و تصريح کرد: امروزه در کشورهاي پيشرفته جايگاه پرستاران به نحوي ارتقاء يافته که در بسياري از موارد پزشکان بخش ها بدون هماهنگي با پرستار هيچ اقدام درماني را انجام نمي دهند به همين دليل اين کشورها با معضل بي انگيزگي پرستاران مواجه نيستند.55 درصد مردم تهران نسبت به رشته پرستاري ديد منفي دارند

بر طبق تحقيقي که توسط تعدادي از دانشجويان رشته پرستاري دانشگاه علوم پزشکي ايران صورت گرفت اعلام گرديد که، حدود 55 درصد مردم تهران نسبت به رشته پرستاري ديد منفي دارند.

به گزارش خبرنگار سرويس «بهداشت و درمان» ایسنا واحد علوم پزشکي ايران، در اين تحقيق که از 100 نفر از مردم تهران نظر سنجي به عمل آمد مشخص گرديد که 55 درصد مردم تهران نسبت به رشته پرستاري ديد منفي دارند.
براساس نتايج حاصل ازاين تحقيق، علت اين ذهنيت مردم از رشته پرستاري تبليغات و ديد منفي رسانه ها به ويژه صدا و سيما در رابطه با رشته پرستاري بوده است، همچنين برخورد تند برخي از پرستاران دربيمارستانها نيزعاملي بر ايجاد اين نگرش درافراد به شمار مي رود.
لازم به ذکر است؛ در اين تحقيق 35 درصد از مردم تهران ديد مثبتي نسبت به رشته پرستاري داشتند.پرستاران شاغل از نوعي اختلالات عضلاني استخواني رنج مي برند

بر اساس نتايج مطالعه اي در کشور ، پرستاران شاغل در مراکز درماني و بيمارستاني به دليل حجم بالاي کار و کمبود پرسنل پرستار به نوعي ، از اختلالات عضلاني استخواني رنج مي برند.

«صغري نيک پور» عضو هيات علمي دانشکده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي ايران و مجري اين پژوهش ضمن بيان اين مطلب به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، گفت: اختلالات عضلاني استخواني يکي از مشکلات اصلي و عامل بروز ناتواني در پرستاران است که طي تحقيقي علل ، ميزان و شيوع اين اختلالات در پرستاران شاغل در مراکز آموزشي درماني مورد بررسي قرار گرفت.
وي با اشاره به اينکه در اين تحقيق 615 پرستار شاغل در مراکز آموزشي ، درماني وابسته به دانشگاه علوم پزشکي ايران مورد بررسي قرار گرفتند ؛ افزود: جامعه پژوهش در اين طرح پرستاران ، بهياران و کمک بهياران بودند که حداقل يک سال سابقه اشتغال در مراکز درماني را داشتند.
عضو مرکز تحقيقات مراقبت هاي بارداري دانشگاه علوم پزشکي ايران ضمن بيان اينکه نتايج پرسش نامه هاي ارائه شده نشان مي دهد که تمام نمونه ها از نوعي اختلالات عضلاني استخواني رنج مي برند ؛ تصريح کرد: در بررسي هاي تکميلي نتايج اين مطالعه مشخص شد ؛ بيشترين درصد اختلالات عضلاني استخواني به ترتيب با 65 درصد مربوط به اختلالات زانو ، 56 درصد مربوط به اختلالات گردن ، 54 درصد اختلال شانه ، 55 درصد اختلال و درد کمر ، 45 درصد درد مچ دست و 41 درصد اختلال مفصل ران است.
نيک پور شاخص توده بدني ، سابقه اختلال عضلاني و اقدام به انجام خدماتي همچون کمک کردن به بيمار در بلند شدن را از عوامل تاثيرگذار در بروز اين اختلالات عنوان کرده و اظهار داشت: نتايج اين مطالعه نشان مي دهد هر چند اين عوامل تاثير گذارند اما عوامل اصلي در شيوع بالاي اختلالات عضلاني استخواني در ميان پرستاران شامل : کمبود پرسنل پرستار ، حجم بالاي کار و ناکافي بودن مرخصي هاي استحقاقي و استعلاجي اين پرسنل زحمتکش در مراکز درماني و بيمارستاني است.
وي در پايان خاطر نشان کرد: به اين ترتيب از آنجا که پرستاران بيشترين ارتباط را با بيماران دارند بنابراين توجه به سلامت اين قشر ، ارتقاء خدمات درماني و بهبود وضعيت جسمي بيماران را به دنبال خواهد داشت.مجله علمي پژوهشي پرستاري و مامائي ايران که نخستين و تنها مجله معتبر با رتبه علمي در حوزه پرستاري و مامائي در کشور است ؛ به زودي در يک پايگاه اطلاعاتي بين المللي معتبر به نام "CINHAL " ايندکس مي شود.

دکتر « سيده فاطمه اسکويي » رييس دانشکده پرستاري و مامائي دانشگاه علوم پزشکي ايران در اين باره به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران ، گفت: انتشار فصل نامه پرستاري و مامائي نقطه عطفي در رشته پرستاري و مامائي در کشور است .
آغاز انتشار اين فصلنامه به سال 1366 برمي گردد اما تا سال 1370 در حيطه تحقيقات علمي ، پژوهشي حرفي براي گفتن نداشت تا اينکه از سال 78 تحولي چشم گير در مقالات و تحقيقات علمي پژوهشي منتشر شده در آن رخ داد.
وي در ادامه اظهار داشت: در اين سال ها روند انتشار فصلنامه پرستاري و مامائي ايران به نحوي بود که شوراي گسترش دانشگاه علوم پزشکي ايران پيشنهاد اختصاص رتبه علمي به اين نشريه را به کميسيون نشريه هاي علمي پزشکي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي مطرح کرد که پس از ارزيابي نشريه توسط وزارتخانه متبوع در نهايت در تاريخ شهريور ماه سال 85 فصلنامه پرستاري و مامائي ايران حائز رتبه علمي در کشور شد.
دکتر اسکويي با اشاره به اينکه هر سال به طور متوسط يک مقاله از اين فصلنامه در مجله ISI به چاپ مي رسد ؛ افزود: اميدواريم با اين روند رو به رشدي ، کيفيت فصلنامه علمي پژوهشي پرستاري و مامائي ايران هر چه بيشتر ارتقاء يابد و در آينده شاهد انتشار سالانه چهار مقاله در سطح ISI در اين فصلنامه باشيم.
وي در پايان خاطر نشان کرد: در پي کسب رتبه علمي توسط فصلنامه پرستاري و مامائي ايران اين فصلنامه شرايط ايندکس شدن در يک پايگاه اطلاعاتي معتبر با عنوان CINHAL که ويژه گروه پرستاري و علوم پايه بهداشتي است را کسب کرد و بنابراين به زودي فصلنامه علمي پژوهشي پرستاري و مامائي در پايگاه CINHAL
، ايندکس مي شود.

باور کنید : روز پرستار در کشور ایران فقط یک روز است .گل ، هدیه ،آفرین ( آنهم برای پرستاران نمونه خودشان ) و دیگر …… هیچ .     .خداحافظ پرستاران ، تا سال دیگر و گلی به نمونه ای دیگر ………..

از چند روز قبل همکارانمان بمناسبت روز پرستار به بررسی تمام نظرات پرستاران که به سایت رسیده بود پرداختند و متاسفانه همکاران مان افسرده شدند. شاید باور نکنید تمام پرستان مشکل معاش دارند یکی گفته : “من و همسرم پرستاران بازنشته ایم تمام حقوق بازنشستگی مان صرف اجاره خانه می شود ما ماهی یک بار گوشت می خوریم…………… “   دیگری گفته : “من سه شیفته کار می کنم ولی  نمی دانم خرج دانشگاه آزاد دخترم را از کجا بیاورم ………..”    معلمی پس از خواندن دردنامه پرستاران برایمان نوشت : ” من پرستار بودم و عاشق پرستاری ولی غم نان ، بی احترامی مسئولین بیمارستان ها ، قدر ناشناسی همراهان بیماران و…. باعث شد پرستاری را رها و معلم بشوم ……”

 و اما روز پرستار

 روز پرستار به پرستاران هديه يا هدايايي اعطا مي شود و هر نهاد ، وزارتخانه ، بيمارستان يا مجتمع درماني ، پرستار يا پرستاراني را به عنوان پرستار نمونه معرفي مي كنند و بنا به  رسم مالوف ونانوشته كشورمان ، پرستاران را با كوله بار مشكلات حرفه ايي اشان تنها مي گذارند؛ تا سال آينده و تنها براي يك روز ، دوباره وجدان جمعي به خاطر آورد و با تقديري و هديه ايي مراسم را با اتمام برساند . گويي اين روزها در تاريخ رويدادهاي كشورمان تنها از اين رو نهاده شده تا مسئوليت مسئولان ، پاسخگويي آنان و توجه مردم به جاي مداومت در طول سال به يك روز در سال محدود شود . و اين در حالي است كه مسئولان و مردم ديدگان خود را بر روي جان فشاني ها ، زحمات و ايثارگري هاي پرستاران بسته اند .

ای مردم !

ای مسئولین !

شما را بخدا  یک روز  و فقط یک روز از یک بیمار  پرستاری کنید ، ما مطمئن هستیم آنگاه پرستاران به حق شان می رسند . باور کنید.پرستاران تا پايان سال پروانه کار مي گيرند

يکشنبه 23 ارديبهشت ماه 1386   23:16
:رئيس دفتر پرستاري وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي از صدور پروانه کار براي پرستاران کارشناسي ارشد و دکتري تا پايان امسال خبر داد.
اعظم السادات گيوري در جمع خبرنگاران گفت: به مرور زمان براي پرستاران در رده کارشناسي و بهياران نيز پروانه کار صادر خواهد شد.
وي به زمان صدور کارت براي اين رده از پرستاران و بهياران اشاره اي نکرد.
گيوري به ساعت کار پرستاران نيز اشاره کرد و گفت: دفتر پرستاران وزارت بهداشت ، لايحه اي براي کاهش ساعت کاري اين قشر تنظيم کرده که بزودي تقديم دولت مي شود.
رئيس دفتر پرستاران وزارت بهداشت تصريح کرد: در صورت تصويب اين لايحه ، ساعت کار پرستاران به صورت پلکاني براساس سالهاي خدمت آنان ، کاهش خواهد يافت.
وي گفت: سخت و زيان آور بودن شغل پرستاري و ساعت کار اين قشر که در بخش خصوصي فعاليت مي کنند نيز در حال بررسي است و رايزني هايي در حال انجام است.


مدير كل دفتر پرستاري وزارت بهداشت:

لباس فرم پرستاران تغيير مي‌كند

 مدير كل دفتر پرستاري وزارت بهداشت گفت: كار كارشناسي براي تغيير يونيفرم و روپوش پرستاران در حال انجام است و تا آخر امسال استانداردهاي يونيفرم پرستاري ابلاغ مي‌شودادامه مطلب
مديرکل دفتر پرستاري وزارت بهداشت:
براي پرستاران مقطع كارشناسي ارشد و دكتري پروانه كار صادر مي شود

مديركل دفتر پرستاري وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد: پروانه كار پرستاران مقطع كارشناسي ارشد و دكتري صادر مي‌‏شود. پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

به گزارش خبرنگار ايلنا, اعظم گيوري, مديركل دفتر پرستاري وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشكي گفت: امسال پروانه كار براي پرستاران مقطع كارشناسي ارشد و دكتري صادر شده و سعي مي‌‏كنيم اين پروانه‌‏ها را به ديگر مقاطع حرفه پرستاري نيز تسري دهيم.
وي افزود: تمام حرف پزشكي بايد پروانه كار داشته باشند كه تاكنون پرستاران از اين مزيت برخوردار نبودند.
به گفته گيوري, در سال 85 چهار مشكل پرستاران برطرف شد كه يكي از اين مطالبات، افزايش 35 درصدي سختي و صعوبت كار پرستاران است.
مديركل دفتر پرستاري وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشكي تصريح كرد: پرداخت نوبت كاري پرستاران دو برابر شده و آموزش مداوم آنان نيز به تصويب رسيده است.
وي يادآور شد: حدود 734 ميليارد ريال براي آموزش مداوم پرستاران پيش‌‏بيني شده است.
گيوري، با اشاره به طرح مسير ارتقاي شغلي پرستاران گفت: مسير ارتقاي شغلي پرستاران تصويب شده، ولي بايد پيگيري‌‏هاي لازم را براي اجرايي شدن آن انجام شود.
مديركل دفتر پرستاري وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشكي خاطرنشان كرد: لايحه سخت و زيان‌‏آور شناختن حرفه پرستاري در كميسيون بهداشت مطرح شده كه در اين طرح قصد داريم ساعت كاري آنان را نيز كاهش دهيم.
گيوري، در خصوص ديگر برنامه‌‏هاي حوزه پرستاري گفت: اين آموزش‌‏ها يكسان‌‏سازي مي‌‏شود تا بتوانيم پرستاران را توانمند كنيم.
وي تصريح كرد: قصد داريم بهياران را در دوره‌‏هاي پودماني آموزش دهيم تا از نظر تحصيلات به سطوح بالاتري برسند.
مديركل دفتر پرستاري وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشكي خاطرنشان كرد: طرحي مبني بر "پرستار رابط" در سيستم ارجاع در نظر گرفته‌‏ايم تا بتوانيم برخي پرستاران با بيماران در منزل مرتبط كنيم.


درآستانه روز پرستاراعلام شد:
كاهش ساعات خدمتي پرستاران متناسب با سنوات كاري
مجوز صدور پروانه كار ويژه پرستاران

سرويس: بهداشت و درمان - خانواده
1386/02/23
05-13-2007
14:12:14
8602-14511: کد خبر

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاریخبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

مديركل دفتر پرستاري وزارت بهداشت با اعلام اينكه در قالب لايحه‌اي ساعت كار پرستاري متناسب با سنوات كاري كاهش مي‌يابد، گفت: هم اكنون ساعت كار پرستاران 44 ساعت در هفته و 192 ساعت در ماه است اين در حاليست كه در تمام حرفه با افزايش سنوات خدمت، ساعات كاري كاهش مي‌يابد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اعظم گيوري در يك نشست خبري با تاكيد بر ضرورت اعمال نگاه علاج جويانه به مسايل پرستاري گفت: 2 مطالبه پرستاري در سال 84 و چهار مطالبه آنان در سال 85 اخذ شد.

وي توضيح داد: براين اساس سختي و صعوبت كار پرستاري در بخشهاي اورژانس و سوختگي از 35 به 100 درصد افزايش يافت و همچنين پرداخت نوبت كاري پرستاران دو برابر شد.

مديركل دفتر پرستاري وزارت بهداشت در ادامه از تدوين و تصويب آيين نامه آموزش مداوم پرستاري خبر داد و گفت: مسير ارتقاي شغلي كه شامل 65 درصد از كاركنان پرستاري مي‌شد به 100 درصد ارتقا يافت كه در اين راستا 734 ميليارد ريال اعتبار پيش بيني شد.

وي در ادامه از درج عنوان كارشناسي در احكام حقوقي پرستاران خبر داد و گفت: طبق قوانين كار موجود كشوري زنان نبايد به انجام كار سخت و زيان آور اشتغال ورزند. با تعاملات به عمل آمده در قالب لايحه‌اي و با اعمال تغييراتي در قانون كار، حرفه پرستاري مستثني خواهد شد.

وي در ادامه از مجوز صدور پروانه كار پرستاري براي كارشناسان ارشد و مقطع phd خبر داد و گفت: وجود پروانه كار براي صرف پزشكي الزامي است.

گيوري با اعلام تغيير بهيار به كمك پرستار افزود: مراقبت‌هاي اوليه توسط كمك پرستار و مابقي خدمات توسط پرستار دوره ديده ارايه مي‌شود.

مديركل دفتر پرستاري وزارت بهداشت با اشاره به وجود cap و فاصله بين آموزش و درمان گفت: طرح شوراي هماهنگي پرستاري با هسته مركزي در وزارتخانه و ايجاد network در دانشگاه‌ها اجرا شد كه در اين شورا از درمان و آموزش حضور دارند.

وي به برگزاري شش دوره ايدز و 36 دوره بحران با هدف توانمند سازي پرستاران اشاره كرد و ياد آور شد: در سال 86 در مقوله سرطان، NICU ، استوما و اورژانس و براساس نياز فعاليت آموزشي صورت مي‌گيرد.

گيوري با بيان اينكه دفتر پرستاري وزارت بهداشت در سال 84 بودجه‌اي نداشته است در ادامه افزود: در سال 85 براي نخستين بار اعتبار اختصاص يافت.

مديركل دفتر پرستاري وزارت بهداشت به ايجاد نرم افزار آماري پرسنل پرستاري اشاره كرد و يادآور شد: بدين ترتيب اطلاعات دقيق‌تر پرستاري فراهم مي‌شود.

به گفته وي، بازنگري فرم ارزشيابي پرستاري مطابق با تخصص نيز به تصويب رسيده است.

گيوري با اشاره به پيگيري استخدام بهياران افزايش سطح تحصيلات آنان افزود: مزاياي ويژه‌اي براي زنان سرپرست خانوار در كادر پرستاري پيش بيني شده است.

وي با بيان اينكه با توجه به شيوع جهاني آنفلوآنزاي پرندگان ويژه نامه آن تهيه و در اختيار پرستاران قرار گرفت، ادامه داد: بازنگري وظايف مراكز مشاوره‌اي و ارايه خدمات در منزل از برنامه 86 است تا ميزان رضايت مندي افزايش و ميزان عود و بازگشت به مراكز درماني كاهش يابد.

گيوري ارايه طرح پرستار رابط در سيستم ارجاع و پزشك خانواده را از ديگر برنامه‌هاي دفتر پرستاري عنوان كرد و افزود: بدين ترتيب پرستار مستقر در بيمارستان مسئول پيگيري درمان بيمار خواهد بود.

وي با اشاره به وجود سلسله برنامه‌هايي براي توانمند سازي پرستاران، گفت: با تقويت بنيه علمي پرستاران كيفيت درمان و مراقبت افزايش مي‌يابد.

وي در خاتمه از استاندارد سازي فرم كار پرستاران بر اساس متون علمي خبر داد و يادآور شد: در نظر داريم فرم پرستاران متناسب با بخش مشغول فعاليت متفاوت باشد.

انتهاي پيامهمایش اتحاد پرستاری

 

با حضور روسا و اعضاء هیئت مدیره نظام پرستاری  شهرهای اصفهان –شهرکرد –بروجن- نجف آباد-اهواز و...– پرستاران فعال در وبلاگ نویسی ورییس انجمن پرستاری ایران و پرستاران ودانشجویان پرستاری وبه میزبانی هیئت مدیره شهرستان بروجن در تاریخ 17/2/86 در سالن فرهنگسرای بروجن برگزار شد. در این همایش در ابتدا مدعوین پس از دیدار از مناطق زیبا ودیدنی شهر بروجن از قبیل تالاب بین المللی چغاخور – امامزاده حمزه علی-شهر بلداجی –و اقامه نماز جماعت و صرف نهار در منطقه زیبای سیاسرد با حضور در سالن همایش و استفاده از برنامه های متنوع  و ارایه موسیقی محلی بختیاری و.... به ارایه مقالات و سخنان خود پرداختندوبر اتحاد بین پرستاران و گروههای پرستاری تاکید کردند .در این همایش دکتر یزدان نیک رییس هیئت مدیره اصفهان از همه فعالان و گروههای پرستاری خواست که با اتحاد ودر زیر چتر سازمان نظام پرستاری به فعالیتهای خود ادامه دهند وسازمان نیز مانند چتری همه گروههای پرستاری را حمایت و به خود جلب نماید. همچنین اقای طالبی عضو شورای عالی پرستاری از همه پرستاران دعوت نمود که با توجه به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی نامگذاری شده با یکدیگر متحد ودر راه حل مشکلات پرستاران تلاش نمایند.در ادامه رییس انجمن پرستاری ایران نیز ضمن استقبال از این ابتکار نظام پرستاری بروجن در جهت اتحاد پرستاری خواستار برگزاری دوره ای این همایشها و اتحاد پرستاران شد.در انتهای برنامه های این همایش دفتر ماهنامه پرستاران وسلامت اولین وگسترده ترین نشریه پرستاری در استان چهار محال وبختیاری و استانهای همجوار افتتاح و اولین پیش شماره ماهنامه توزیع گردید .


همایش اتحاد پرستاری = اعتلاء پرستاری در تاریخ 17/2/86 در سالن فرهنگ سرای شهرستان بروجن و به میزبانی هیئت مدیره نظام پرستاری شهرستان بروجن برگزار گردید.در این همایش افراد زیر دعوت هیئت مدیره را قبول نموده وبا جان و دل وبه عشق اتحاد پرستاری رنج سفر را برخود هموار نمودند.

1-دکتر یزدان نیک       رییس هیئت مدیره نظام پرستاری  اصفهان

2-آقای    طالبی          عضوشورای عالی پرستاری و عضو هیئت مدیره نظام پرستاری اصفهان

3-آقای محرری          رییس انجمن پرستاری ایران و عضو هیئت مدیره نظام پرستاری تهران

4-اقای بی ریایی         رییس هیئت مدیره نظام پرستاری نجف اباد

5-اقای عامری          مدیر پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری ومدیر جشنواره وبلاگ نویسی پرستاری

6-اقای علیشاهی        عضو هیئت مدیره نظام پرستاری اصفهان

7-اقای ژیانپور         از فعالان وبلاگ نویسی ونماینده بیمارستانهای تامین اجتماعی اصفهان در پیگیری مشکلات پرستاران

8-اقای مدهنی                       از فعالان وبلا گ نویسی از نجف اباد

9-خانم ایزد پناه                     از پرستاران فعال            "  "  "

10-اقای نیسی                       عضو هیئت مدیره نظام پرستاری اهواز و از فعالان وبلاگ نویسی

11- آقای فتحی                      عضو هیئت مدیره نظام پرستاری شهرکرد

12-"   میر فروغی                عضو هیئت مدیره نظام پرستاری شهرکرد

13-"   موسوی                     عضو هیئت مدیره نظام پرستاری شهرکرد

14-خانم پور بچاری               از فعالان وبلاگ نویسی از شادگان

15-"     داوودی                   از پرستاران شادگان

16- آقای هوشمند محمدی         نماینده انجمن پرستاری در استان چهارمحال و بختیاری و از فعالان وبلاگ نویسی

17- "  مهدیان                     از هیئت مدیره نظام پرستاری کاشان

18-اقای صفدری                    سوپر وایزر آموزشی بیمارستان کاشانی شهرکرد

 

                   لازم به ذکر است جهت برگزاری و شرکت در این همایش از ریاست و معاونین سازمان نظام پرستاری کشور هم دعوت گردیده بود.در این همایش شهردار شهرستان بروجن –خبرگزاری صدا وسیما-  هفته نامه های محلی-مدیریت محترم بیمارستان بروجن- مسئولان محترم حراست بیمارستانهای شهرکرد و بروجن – دانشجویان پرستاری دانشکده پرستاری بروجن- وسایر پرستاران شرکت داشتند. که در پایان این همایش دفتر ماهنامه پرستاران و سلامت ( اولین و گسترده ترین نشریه پرستاری در استان و استانهای همجوار) همزمان با انتشار اولین پیش شماره آن توسط مدعوین و پرستاران عزیز افتتاح گردید.

 

                    برنامه های جنبی همایش:

                   1- قرائت قران مجید            

                   2-سرود جمهوری اسلامی          

                   3-تکنوازی ضرب زور خانه ای توسط اقای رامین هنرمند بروجنی

                   4-اجرای سرود محلی توسط گروه سرود دبیرستان دخترانه بابایی                           

                   5-اجرای تئاتر توسط دانشجویان پرستاری

                  6- اجرای مقاله توسط خانم ایزد پناه   

                  7- اجرای موسیقی محلی بختیاری (ساز و دهل بختیاری)

                  8-تقلید صدا توسط یکی از پرستاران هنرمند بروجنی     

                  9- پذیرایی

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

 

 

                  در این همایش رییس انجمن پرستاری ایران و عضو هیئت مدیره تهران در سخنانی ضمن تشکر از هیئت مدیره میزبان و با تشکر از دانشجویان گفت باید افتخارات حرفه ای خود را ثبت کنیم. او گفت باید صادقانه کار کردو کار ما از هر چیز دیگری با ارزش تر است و تکلیف ما به انجام رساندن کار است و اجرای بهتر مسئولیتی که بر دوش ما گذاشته اند. او ادامه داد جامعه پرستاری بیشترین ارتباط رابا مجموعه سلامت دارد و قلب سلامت کشور است و ما اگر برای پرستاری انتخاب شده ایم باید سعی کنیم از بهترین پرستاران باشیم.ایشان در مورد ساعات کاری شاغلین بخش خصوصی در ایام تعطیل گفت در ایام تعطیل افزایش 40% برای ان شیفت در نظر گرفته شده اما در قوانین استخدام کشوری دولتی این امر گنجانده نشده است. ایشان در سخنان خود خواستار اتحاد پرستاران در جهت حل مشکلات پرستاری شد.

                      اقای طالبی . از اعضای شورای عالی نیز با اشاره به سال اتحاد ملی –انسجام اسلامی که از سوی مقام معظم رهبری  اعلام شده گفت ما باید گوش به فرمان ولایت باشیم و به این ترتیب حجت برهمه ما تمام است.ایشان با خداقوت وخسته نباشید به همه پرستاران و عزیزانی که این همایش را برگزار کردند گفتند اگر ما ولایتی باشیم و. گوش به فرمان ایشان برما حجت تمام است و باید به اتحاد بیندیشیم.

                   اقای ژیانپور نیز در ارائه مقاله خود با اشاره به سخن رهبر انقلاب که فرمودند بی اعتنایی به پرستاری بی اعتنایی به سلامت جامعه است و با توجه به داشتن وزیر بهداشتی که پرستاران را باور دارد وبا مشکلات آنها اشناست و دیدی کاملا آگاهانه  به پرستاران داردخواستار رفع سنگ اندازیهای برخی مدیران میانی وسازمان مدیریت شد.و خواستار کنار گذاشتن مشکلات شخصی بین گروههای پرستاری و اتحاد پرستاران شدوگفت در صورت آسیب پرستاری  سلامت مردم به خطر خواهد افتاد.او در ادامه خواستار احساس مسئولیت پرستاران و دوری از بی انگیزگی و بی تفاوتی پرستاران شد.او گفت جشن واقعی پرستاران روزی است که مطالبات واقعی پرستاران عملی گرددو برگزاری جشن های سطح پایین ونمایشی را برای پرستاران مثمر ثمر ندانست و خواستار توجه بیشتر مسئولین به پرستاران شد.

                    در ادامه آقای دکتر یزدان نیک از سازمان نظام پرستاری خواستار شد که مانند چتری از همه گروههای پرستاری حمایت کند واز توان آنها برای پیشبرد اهداف سازمان استفاده نماید و گروههای پرستاری نیز درسایه سازمان به اعتلائ پرستاری بیندیشند واختلافات را کنار گذارند.

                     در ادامه اقای صفدری خواستار اتحاد عملی پرستاران به تمام معنا گردید و توضیحاتی را در مورد فعالیتهای جمعی و اتحاد پرستاران در کشور های خارجی داد.

                    اقای هوشمند  محمدی نیز خواستار فعالیت پرستاران در عرصه وبلاگ نویسی شد وبا توجه به موفقیت پرستاران در عرصه وبلاگ نویسی از جناب آقای دکتر موید علویا ن خواستار شدند که جشنواره وبلاگ نویسی در روز پرستار برترینهای خود را معرفی نماید.

                    در ادامه آقای عامری مدیر جشنواره وبلاگ نویسی که با حمایت دفتر پرستاری وزارت بهداشت در حال انجام است در مورد فعالیت های وبلاگ نویسی واهداف وبلاگ توضیحاتی را ارایه دادند .وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد آسیب پذیری پرستاران اطاق عمل با توجه به اسیبهایی که به پرستاران ایجادشده خواستار توجه مسئولان به این امر گردید واعلام نمود اگر پرستاران در مورد این آسیبها مستنداتی دارند جهت انتقال به مسئولین ارایه دهند.

                    در ابتدای این جلسه رییس هیئت مدیره نظام پرستاری بروجن با عرض خیر مقدم به همه مدعوین و حاضران در جلسه و عزیزانی که به عشق اتحاد واعتلاء پرستاری رنج سفر را برخود هموار نمودند خواستار اتحاد همه پرستاران وگروههای پرستاری شدو از سازمان و همه گروهها خواست که با کنار گذاشتن اختلافات به فکر اتحاد و اعتلاء پرستاری باشند و به مقام ولایت در جهت اتحاد لبیک گویند.وسازمان نظام پرستاری از همه گروههای پرستاری به عنوان بازویی نیرومند جهت نیل به اهداف عالی پرستاری استفاده نماید. ایشان با توجه به صدور مجوز انتشار ماهنامه پرستاران وسلامت از سوی وزارت ارشاد این فرصت را برای معرفی پرستاری –موفقیتها –ومشکلات پرستاری به مسئولین وجامعه مغتنم شمرد و از همه پرستاران خواست که در این زمینه یاری رسان باشند.

                    در صبح روز همایش پس از آشنایی مدعوین با یکدیگر با حرکت دسته جمعی از سد وتالاب بین المللی چغاخور ومنطقه زیبای چغاخور دیدن کردند.سپس با بازدید از شهر بلداجی و خرید سوغات (گز و سوهان ) که شهره کشوری و جهانی دارد به سمت منطقه زیبای سیاسرد بروجن حرکت کردند. مکانی با چشمه های اب سرد وگوارا و سایه سار درختان هزار ساله.سپس پس از برگزاری نماز جماعت ظهر وعصر و صرف نهار به سوی سالن محل همایش حرکت کردند. پارچه نوشته های (جامعه سالم-پرستار کارآمد-سازمان متعالی_در سایه اتحاد ملی و انسجام اسلامی) و (سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی راگرامی میداریم)زینت بخش سالن بودند.انجمن توانبخشي قلب و عروق و تنفس ايران تاسيس شد


 دكتر سيد فخرالدين نورمحمدي رييس هيات مديره اين انجمن در خصوص تاسيس اين انجمن گفت:همانگونه كه درمان بيماريهاي قلبي به عهده پزشك معالج و يا جراح است، درمان ناتواني‌هاي حاصل از بيماري و عوارض احتمالي جراحي به عهده تيم توانبخشي است كه طي يك برنامه چند منظوره و مدرن علمي، با عنوان توانبخشي قلبي انجام مي‌شود و هدف از تشكيل اين انجمن، ايجاد استانداردهاي مشخص و علمي در سير تحول توانبخشي قلبي است
همچنين دكتر رضا قلمقاش مدير عامل اين انجمن افزود: از آنجايي كه اولين دوره بازآموزي انجمن توانبخشي قلب براي پزشكان، فيزيوتراپيست‌ها، پرستاران، مشاورين تغذيه و روانشناسي و عموم مردم در پاييز سال جاري و در محل بيمارستان مدائن تهران برگزار خواهد شد، مسئولين اين انجمن مشغول هماهنگي با سازمان‌هاي بين المللي معتبر، از جمله آ سی اس ام، جهت آزمون‌ها و تاييديه مدارك شركت كنندگان هستند
وي اضافه كرد: از ديگر اهداف تشكيل اين انجمن مي‌توان به بالا بردن توانايي‌هاي بيماران قلب و عروق و تنفس، رساندن آنها به حداكثر كيفيت زندگي جسمي، روحي و اجتماعي، افزايش سطح سلامت عمومي قلب و عروق در جامعه، افزايش آگاهي و انگيزه بيماران در ايجاد تغيير در نحوه زندگي خود و كاهش ميزان بروز مشكلات و بيماريهاي مكرر قلبي و در نتيجه كاهش هزينه‌هاي درماني اشاره كردسازمان نظام پزشکی                  www.irimc.org 
  وزارت بهداشت                                 www.hbi.ir
  معاونت دارو و درمان                          
www.fdo.ir
  فرهنگستان علوم پزشکی            
www.ams.ac.ir 

  جامع اطلاع رسانی پزشکان          www.irteb.com
  خدمات پزشکی                     www.iranems.com 
  سلامت ايرانيان                 
www.salamatiran.com 
  جامع اطلاع رسانی پزشکی www.irandoctors.com
  اطلاعات پزشکی                          
www.hic.hbi.ir 
  مرکز سلامت صدا و سيما        
www.irib.ir/health
  اخبار پزشکی                
www.iranmednews.com
  شبکه ارتقاء سلامت             
www.mohme.gov.ir
  بهداشت محيط ايران                     
www.iaeh.org
  انجمن درمانگران ايران        
www.iranhealers.com
  پزشکان ايران               
www.pezeshkan-iran.com
  مرکز اطلاع رسانی بيماريهای خاص 
www.cffsd.org

  پرستاران                           www.parastaran.com
  دانشجويان پزشکی                   
www.irmsa.com         
  سمينارها و همايش‌ها     
www.iranseminars.info
  مقالات پزشکی در ورزش   
www.parsfootball.com 

  انستيتو پاستور ايران               www.pasteur.ac.ir
  پژوهشکده گياهان دارويی       
www.imp-irost.net
  م تحقيقاتی طعام اسرار       
www.taamasrar.com
  موسسه بوعلی                        
www.boali.com
  شرکت توليد دارو(اطلاعت دارويی)
                                           
ww.toliddaru.comبیوشیمی و بیو فیزیک دانشگاه تهران          www.ibb.ut.ac.ir 

انجمن جراحان پلاستیک ایران            www.iranplasticsurgeons.org 

انجمن جراحان قلب ایران                                    www.scsir.org 

انجمن حمایت از بیماران کبدی                     www.charityiran.com 

انجمن حمايت از كودكان و نوجوانان توانياب        www.tavanyab.org 

www.idaweb.orgانجمن دندانپزشکی ایران                                               

انجمن روانپزشکی کودکان و نوجوانان                   www.iacap.info 

www.iranpa.orgانجمن روانشناسي ايران                                                

انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران             www.graphiciran.com 

انجمن فیزیک پزشکی ایران                              www.iamp.hbi.ir 

www.isblind.orgانجمن نابينايان ايران                                                    

انجمن های تخصصی دامپزشکی                    www.ardalan.id.ir

انجمن هموفیلی ایران                            www.hemophilia.org.ir 
دومین جشن بزرگ پرستاری به مناسبت سالروز ولادت حضرت زینب(س) در تالار وزارت کشور توسط اتحادیه کارکنان بیمارستانها و مراکز درمانی در تاریخ 27/2/1386 پنجشنبه شب برگزار میشود

کلیه کارکنان شاغل در مراکز درمانی جهت شرکت در این جشن بزرگ می توانند از طریق تماس با تلفنهای 66950618 و 88921525 برای تهیه بلیط اقدام نمایند

  
چكيده: درباره مسئووليت مدني پزشكتن درحقوق كنوني ايران ، دو متن قانوني مهم وجود دارد : مواد319 و322 قانون مجازات اسلامي درحالي كه متن نخست ، مسئووليت طبيب را دربرابر بيمار مسووليتي محض معرفي مي كند ، متن دوم به پزشك اجازه مي دهد تا با اخذ برائت از بيمار از هرگونه ضماني مبرا شود.


ادامه مطلب

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

تالاب زیبای چغاخور

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

سخنرانان

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

 

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

 پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

 

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

 

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

 

تالاب زیبای چغاخور

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

 

 مشاور استاندار تهران در امور بانوان اهداف برگزاری جشنواره لباس مشاغل را ایجاد تنوع، راحتی و وارد کردن رنگ ها و طرح های زیبا و مناسب به لباس های عمدتاً مشکی کنونی زنان کارمند استان تهران اعلام کرد.

ادامه مطلب
اگر شما از آن دسته افرادی هستید كه سالاد را در انتهای غذای خود می‌خورید بهتر است بدانید كه دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند كه خوردن یك كاسه سوپ كم‌كالری یا سالاد، پیش از شروع غذای اصلی، برگ برنده‌ای برای كاهش وزن به شمار می‌آید.

ادامه مطلب

همايش سراسري وبلاگ‌نويسان، در 30 ارديبهشت روز وبلاگ‌نويسي
10 نشست و هفت كارگاه آموزشي با موضوع وبلاگ‌نويسي


ادامه مطلب

به نام خدا

جناب آقای  دکتر سید موید علویان
معاونت محترم سلامت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی

                                            با سلام

بدینوسیله به اطلاع میرساند که اولین جشنواره وبلاگ نویسی پرستاری که با هدف اشاعه فرهنگ پرستاری در جامعه وساخت ادبیات حرفه ای نزدیک به یکسال است که در حال برگزاری آموزش و فرهنگ سازی در این زمینه و ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه و شکوفایی حرفه مقدس پرستاری و هدایت آن به سوی پرستاری نوین فعال میباشد.
بر همین اساس و با اعلام موفقیت جشنواره وبلاگ نویسی پرستاری در اهداف خود وبوجود آمدن بیش از هفتصد وبلاگ ودهها سایت جدید پرستاری که همه در امر اطلاع رسانی و آموزش پرستاری بهداشت و سلامت مشغول میباشند از جمله برگزاری کارگاههای وبلاگ نویسی ویژه پرستاران کلاسهای خبر نگاری تصویر برداری و عکاسی برای پرستاران ایجاد گروههای پرستاری در سایت های حرفه ای و سایت مرجع متخصصین ایران برگزاری بیش از چهار کنفرانس آنلاین پرستاری در اینترنت و شرکت دردهها میز گرد وبلاگ نویسی تخصصی که ماحصل این تلاشها در جهت راه اندازی خبر گزاری پرستاری ایران بوده است

لذا با توجه به شعار امسال سازمان بهداشت جهانی که آینده ای مطمئن با سرمایه گذاری در سلامت است  دبیرخانه جشنواره وبلاگ نویسی پرستاری ایران در آخرین جلسه خود تصمیم گرفت تا از توان و قدرت نفوذ رسانه ای در امر فرهنگ سازی ارتقا و آموزش سلامت به جامعه استفاده نماید .

 احمد عامری

مدیر اجرایی جشنواره وبلاگ نویسی پرستاریسالروز تولد بنیانگذار پرستاری مدرن در جهان


‪187 ‬سال پیش در 12 ‬می سال 1820 میلادی فلورانس نایتینگل مشهور به بانوی چراغ به دست انگلیسی و بنیانگذار پرستاری نوین به دنیا آمد.  پدرش ویلیام ادوارد شور یکی از اعضای اشراف زاده دربار به شمارمی ‌رفت و فلورانس کوچک، در یک خانه بزرگ و راحت دوران کودکی خود را گذراند. در نامه‌های محرمانه‌ای که از او یافت شده، نوشته است : « از کودکی برای خدمت به بیماران و بی‌پناهان الهاماتی از سوی خداوند به قلبم می‌رسید.» 
هرچند فلورانس در رشته پرستاری تحصیل نکرد اما علاقه زیادی به درمان بیماران داشت. در سال ‪ 1853 ‬که جنگ میان ترکیه و روسیه آغاز شد، فرانسه و انگلیس به یاری ترکیه شتافتند و سربازان خود را به جنگ اعزام کردند.  در آن زمان تیتر روزنامه‌های  تایمز لندن  خبر از جنگ و توصیف اوضاع وخیم بیمارستان های نظامی انگلیس را می‌داد. در این گزارش ها آمده بود، تنها ‪ 20 ‬پرستار در جبهه‌ها فعالیت می‌کنند، بیمارستانی وجود ندارد و حتی باند برای پانسمان هم نیست.
با انتشار این گزارش‌های جنجال برانگیز، فلورانس از وزیر جنگ انگلیس درخواست وسایل و امکانات بهداشتی کرد و سپس با همراهی ‪ 34 ‬پرستار زن با شجاعت تمام پا به اعماق خاک ترکیه گذاشت و به یاری مجروحان شتافت. 
فلورانس نایتینگل شب ها با فانوسی کوچک در راهروها و اتاق های مجروحان آهسته راه می ‌رفت. سربازان با دیدن او احساس آرامش می‌کردند. برای آنان نامه می ‌نوشت، اخبار جنگ را بیان می ‌کرد و همدم مهربانی برای مجروحان جنگی بود.  فلورانس برای اینکه سربازان دست از میگساری بردارند، اتاقی برای مطالعه و بازی‌های سالم آنان راه‌انداخت.
او بر اثر کار مداوم و همدمی با بیماران دچار تب وحشتناکی شبیه تیفوس یا مالاریا شد که در آن هنگام قربانیان زیادی را به کام مرگ کشانده بود و فلورانس نیز بر اثر این بیماری به شدت ضعیف شد.
جنگ پایان یافت و او به لندن بازگشت. هرچند می ‌خواست گمنام بماند اما نامش به‌عنوان فرشته سر زبان ها بود ولی برای اینکه خود را از چشم دیگران دور نگه دارد، به گونه‌ای خود را پنهان کرد که گویی مرده است.
فلورانس همراه ویلیام فار یک پزشک نظامی و فرد نیکوکاری به مدت ‪20‬ سال برای بهبود وضعیت بیمارستان ها و نظام آموزشی پرستاران تلاش کردند.  او که چندین کتاب درباره مراقبت‌های پرستاری نوشت معتقد بود بیمار به هوای سالم، نور، گرما، پاکیزگی، استراحت و غذای خوب نیاز دارد.
نایتینگل، نخستین مدرسه عالی آموزش پرستاری را سال ‪ 1860 ‬در بیمارستان "سن توماس" لندن راه‌اندازی و مدیریت کرد.  هرچند سلامت جسمانی او تحلیل رفته بود اما شهرتش از لندن به آمریکا و هند نیز رسید به گونه‌ای که یک معمار و تاجر لیورپولی به‌نام " ویلیام راتبون" در سال ‪ 1860 مبلغ زیادی در اختیار فلورانس گذاشت تا یک بیمارستان بسازد. 
بیمارستان هایی که فلورانس ساخت مطابق استاندارد و الگوی بهداشتی بود و طبقات مختلف آن به بخش‌های ویژه‌ای مثل زنان و زایمان، روان، کودکان و جراحی اختصاص داشت.
چند سال کار مداوم و سخت پس از جنگ، توان او را بسیار تضعیف کرد به طوری که در آخرین سال های عمر نابینا شد و نمی ‌توانست مانند گذشته به وظایف خود عمل کند تا اینکه در ‪ 13 ‬آگوست ‪ 1910 در نود سالگی ‬در لندن چشم از جهان فرو بست.سياوش مولايي بيرگاني

درسال 1342 درشهرستان مسجدسليمان متولدشد.تحصيلات متوسطه رادر شهرستان مسجدسليمان به پايان رساند.سپس دردانشگاه تهران به تحصيل در رشته علوم اجتماعي پرداخت وهمزمان دردورشته علوم سياسي ونيزكتابداري واطلاع رساني پزشكي درمقطع كارشناسي ارشد پذيرفته شد.بااين وجودوي تحصيلات تكميلي خودرا درمقطع كارشناسي ارشد دردانشگاه علوم پزشكي ايران دررشته كتابداري واطلاع رساني پزشكي ادامه داد.وي متاهل وداراي دوفرزند پسرودختر    مي باشد.نامبرده هم اكنون علاوه براشتغال درسمت مسئول آموزش ضمن خدمت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور،دردانشكده پيراپزشكي این دانشگاه تدريس 11 واحد از دروس كتابداري واطلاع رساني پزشكي درمقطع کارشناسی (اصول كار مرجع – مرجع شناسي عمومي فارسي –مرجع شناسي عمومي لاتين – تاريخ علوم پزشكي – مباني جامعه شناسي )رابرعهده دارد.ایشان همچنین در مدیریت آموزش وپژوهش استان خوزستان به تدریس مباحث مدیریتی(ازجمله برقراري ارتباط موثر با محيط و ديگران- شناسايي و دستيابي به منابع اطلاعاتي و...) و نیز دردانشگاه به تدریس مباحث مختلف کامپیوتر - زبان انگلیسی –ترجمه  و ويرايش متون –سندخواني به زبان انگليسي- روش تحقيق و...اشتغال دارد.نامبرده داراي تحقيقات و ترجمه هاي منتشرشده و نشده بسياري درزمينه هاي مختلف به ویژه درزمینه جامعه شناسی سیاسی،جامعه شناسی دین، فن ترجمه،علوم سیاسی،تاریخ،ایلات و عشایرو...  مي باشد.وي علاوه بركتب ومقالات به ترجمه فيلمهاي مستندنيزپرداخته است كه ازآن ميان مي توان به فيلم معروف وكلاسيك علفزار براي دانشگاه تهران اشاره كرد.دركتاب لرهاي ايران اثر دكترجوادصفي نژاد استاد برجسته كرسي جامعه شناسي دانشگاه تهران به كرات ازفعاليتهاي مختلف وي درزمينه هاي مختلف تحقيقي وترجمه اي يادشده است وضمنا شجره نامه خانوادگي ايشان دراين كتاب درج گرديده است. برخي ازمقالات وي ازجمله اقتصادسياسي كتابداري كه ازمهمترين مقالات كتابداري تلقي مي شود علاوه برانتشاردرفرمت چاپي درنشريه كاما ازنشريات معاونت پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي تهران ،برروي سايت  اينترنتي دانشگاه علوم پزشكي تهران قابل دسترس مي باشد.وي مطالعات وسيع ودامنه داري درزمينه زبان شناسي ،ادبيات فارسي وانگليسي،ترجمه وويرايش،تاريخ وجامعه شناسي سياسي ،علوم كتابداري واطلاع رساني و...دارد.

 عضو كميسيون بهداشت مجلس:
سهم پرستاران از درآمدهاي بيمارستاني و كارانه مشخص مي‌شود
خدمات پرستاران بايد به جاي روزمزدي به صورت كارمزدي محاسبه شود

سرويس: مجلس
1386/02/21
05-11-2007
10:15:29
8602-12335: کد خبر

پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاریخبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: مجلس

نمايندگان سازمان نظام پرستاري با حضور در كميسيون بهداشت و درمان مجلس به طرح مشكلات خود پرداختند.

مسعود اميني ـ عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي ـ در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اعلام اين مطلب افزود: تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري و كليات آن از مهم‌ترين مباحث جلسه روز چهارشنبه كميسيون بود.

وي با بيان اين كه مسوولان سازمان نظام پرستاري معتقدند خدمات پرستاران به لحاظ معنوي قابل ارزشگذاري نيست اما از لحاظ مادي بايد حقوق آن‌ها مشخص شود و تعيين شود چه ميزان از هزينه‌اي كه بيمه‌ها و بيماران ‌پردخت مي‌كنند مربوط به گروه پرستاري است كه اين باعث مي‌شود از درآمدهاي بيمارستان‌ها و كارانه‌اي كه تامين مي‌شود، سهم پرستار مشخص شود.

نماينده استهبان و نيريز در مجلس با اشاره به اين كه متاسفانه به علت تعريف نشدن خدمات پرستاري و قيمت‌گذاري آن‌ها، حقوق پرستاران از درآمدهاي بيمارستاني و پرداخت‌هاي بيمه‌يي نامشخص است، تصريح كرد: مقرر شد كليه فعاليت‌هاي پرستاري به طور مجزا كه به عنوان وظيفه براي آن‌ها تعريف شده،‌كد گذاري شود. همانند آن چه در مورد اعمال جراحي و كارهاي پزشكي انجام مي‌شود.

وي افزود: اين كد گذاري بايد بر اساس فرمول منطقي كه هزينه‌هاي بيمار اضافه نشود‌ (سهم درمان از جيب بيمار) و بدون بروز اختلال در سيستم ، انجام شود.

اميني با بيان اين كه خدمات پرستاران بايد به جاي روزمزدي به صورت كارمزدي محاسبه شود، خاطرنشان كرد: بدين ترتيب انگيزه براي تلاش بيش‌تر و بهره‌وري افزايش مي‌يابد.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس اذعان كرد: مقرر شد الگوي كشورهاي موفق در اين زمينه تهيه و پيشنهادات در حدي غير از كلي گويي اجرايي شود.

اميني هم‌چنين به طرح مشكلات انجمن MS در اين جلسه اشاره كرد و به ايسنا گفت: اين انجمن مدعي است، با وجود گذشت 2 سال از تصويب بيماري MS به عنوان بيماران خاص، اين امر هنوز توسط هيات دولت ابلاغ نشده و تا زماني كه ابلاغ صورت نگيرد از لحاظ خدمات‌دهي به بيماران دچار مشكل هستيم.

وي با بيان اين كه مسوولان وزارت بهداشت اظهار مي‌كنند كه امكان ارائه‌ خدمات MS وجود دارد، در ادامه افزود: اين انجمن به ايراداتي از جمله نوع مديريت و نحوه ارائه خدمات اشاره دارند. به عنوان مثال، دو بيمار MS كه تحت پوشش بيمه‌هاي متفاوت هستند، نوع پرداخت آن‌ها از هزينه درمان نيز مختلف است.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي با اشاره به درخواست ديگر انجمن MS گفت: بيماران MS انتظار دارند هر مشكل ديگري كه در زمينه پزشكي براي آن‌ها پيش مي‌آيد، نظير دندانپزشكي و غيره در بيمارستان با مشكل آن‌ها نظير بيماري خاص رفتار كنند و هزينه درمان آن‌ها رايگان شود.

اميني خاطرنشان كرد: مسوولان وزارت بهداشت نيز پاسخ دادند بيماري خاص شدن فقط درباره عنوان آن بيماري است و هزينه‌هايي كه ارتباط بر درمان بيماري خاص است، اعمال مي‌شود و براي هر حادثه و بيماي غيرمرتبط نمي‌توان از منابع بيماري‌هاي خاص تامين هزينه كرد.

او در پايان يادآور شد: براي رفع مشكلات و ايرادات مقرر شد پس از انجام هماهنگي‌هاي لازم گزارشي به كميسيون ارائه تا سوء مديريت‌ها رفع شود.

انتهاي پيام

کد خبر: 8602-12335


معاون توسعه وزارت بهداشت درآستانه روز پرستارخبر داد:
افزايش حق‌نوبت كاري گروه‌هاي شيفت در گردش پرستاران

سرويس: بهداشت و درمان - خانواده
1386/02/21
05-11-2007
10:32:34
8602-12180: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

معاون توسعه وزارت بهداشت از افزايش ميزان حق‌نوبت كاري گروه‌هاي شيفت در گردش چون داروخانه‌ها، پرستاران، آزمايشگاه‌ها و غيره خبر داد.

دكترحافظي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: با پيگيريهاي به عمل آمده براي پرستاران توانستيم مصوبه هيات امناي دانشگاه‌ها را در اين خصوص داشته باشيم.

وي با بيان اين كه جمع اين مبلغ در يكسال بالغ بر 31 ميليارد تومان است، اظهار داشت: به استناد مصوبه هيات امناي دانشگاه‌ها، پرداخت از ابتداي سال 86 قابل انجام است و دانشگاه‌هايي كه تا كنون اين مبلغ را پرداخت نكرده‌اند پس از شروع ملزم به پرداخت ما به التفاوت هستند.

دكترحافظي با اشاره به وجود افرادي با تحصيلات دانشگاهي كه از طريق شركت‌هاي خدماتي با دانشگاه‌ها ارتباط دارند، اظهار كرد: بخش عمده‌اي از اين افراد پرستاران هستند كه به استناد مصوبه 15 اسفند 84 هيات دولت، اين افراد شناسايي و از قالب فعاليت در پوشش شركت‌هاي خدماتي خارج شدند و با انعقاد قرارداد شبه پيماني با دانشگاه‌ها كار خود را آغاز كردند.

به گفته وي، بدين ترتيب جمعيت 13 هزار و 800 نفري پرستاران از حالت شركتي خارج شدند.

وي با بيان اينكه وضع قبلي اين روند موجب اجحاف پرستاران توسط شركت‌ها بوده است، تصريح كرد: گاهي اوقات حتي پرداخت‌ها از آنچه كه در قالب قراردادها بود بسيار كمتر انجام مي‌شد و حقي براي اعتراض آنها وجود نداشت كه با اين تغيير روش، اجحاف پرستاران از بين رفته و امنيت شغلي افزايش مي‌يابد.

معاون توسعه وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: براساس مكاتبات انجام شده با نهاد رياست جمهوري از آنها خواسته شده كه به وزارت بهداشت اين اجازه داده شود تا لايحه تعديل ساعت كار پرستاري را در دستوركار خود قرار دهند كه در اين صورت پس از تصويب هيات دولت تنظيم و براي تصويب نهايي به مجلس تقديم مي‌شود.

وي در آستانه روز پرستار نويد داد كه پيش‌بيني مي‌شود اين مصوبه تا قبل از روز پرستار ابلاغ شود.

انتهاي پيامرئیس انجمن فیزیوتراپی ایران، در آستانه هجدهمین كنگره فیزیوتراپی، از مشكلات می‌گوید.

http://ino.blogfa.com/  پايگاه اطلاع رساني پرستار و پرستاري
ادامه مطلب
 
    پرستار يكي از بيمارستان هاي وابسته به دانشگاه علوم پزشكي ايران هستم كه ۱۱ سال سابقه كار دارم. هم اكنون حقوق و مزاياي من برابر يك ديپلم تازه استخدام در بيمارستان است. در اين مورد به تعهد - تجربه و مدرك تحصيلي بهايي نداده اند.
    شريعت زاده

روزنامه ايران > شماره 3634 20/2/86 

http://ino.blogfa.com/  پايگاه اطلاع رساني پرستار و پرستاري
 

بنا به استانداردهای جهانی، ایران به ۴۰ هزار پرستار نیاز دارد اما حدود ۸۵ هزار پرستار در کشور فعالیت

می کنند.

http://ino.blogfa.com/  پايگاه اطلاع رساني پرستار و پرستاريادامه مطلب

 

http://www.irib.ir/archive/Shenidary/Ram/Banoy-e%20Parastaran.ram

اهنگ بانوی پرستاران

پیشاپیش ميلاد حضرت زينب کبری (س) و روز پرستار بر همه ی شما پرستاران مهربان، دلسوز و سخت کوش مبارک باد!             احمد  عامری

 كارشناسان از راههاي كاهش اضطراب ناشي از عمل مي گويند؛آسوده خاطر زير تيغ!

 

* محبوبه بوري
آيا تا به حال عمل جراحي انجام داده ايد؟!
مي دانيد، امروزه بيشتر مردم خودشان يا يكي از اطرافيانشان جراحي شده اند؟!
همچنين با پيشرفت علم ممكن است براي يك جنين تا يك فرد كهنسال از عمل جراحي استفاده شود؟!
مي دانيد اگر اين اعمال وجود نداشت، عمر انسان كوتاهتر مي شد؟!
اگر به نظر شما اين حرفها منطقي است، لطفاً به اين سؤالات فكر كنيد:
وقتي شما يا يكي از بستگانتان عمل جراحي در پيش داريد، احساستان چيست؟ آيا عصبي و ناراحت هستيد يا با آرامش كامل پذيراي عمل، خواهيد بود؟ و به طور كلي تأثير اعمال جراحي روي روان خانواده ها، چگونه است؟!ادامه مطلب
كمبود پزشك و پرستار از عمده مشكلات بيمارستان هفت تير ري است
 

رييس بيمارستان هفت تير شهرري گفت: كمبود پزشك و پرستار از مهمترين مشكلات اين بيمارستان است.

محمودرضا آل‌بويه روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت:
اين بيمارستان در رده‌هاي فوق تخصص، جراحي، عروق و جراحي بيماران تصادفي نيز با كمبود متخصص مواجه است.

وي بااشاره به حجم بالاي بيماران مراجعه‌كننده به اين بيمارستان گفت:
هم‌اكنون مراقبت از حدود ‪ ۴۵‬بيمار بستري شده در بخش‌هاي بزرگ، توسط سه پرستار انجام مي‌شود.

آل‌بويه ادامه داد: اين درحالي است كه براساس استانداردهاي جهاني بايد به ازاي هر پنج بيمار يك پرستار فعاليت كند.

وي، نبود تسهيلات ويژه را از علل عدم استقبال متخصصان براي فعاليت در بيمارستان‌هاي شهرري عنوان و خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه مزاياي كار در شهرري با تهران هيچ تفاوتي ندارد، متخصصان حاضر به كار در اين منطقه نيستند.

آل بويه گفت: مسوولان بايد با توجه به سختي كار، جغرافياي خاص شهرري و فاصله آن با تهران، مزايا و تسهيلات خاصي را به منظور جذب نيرو براي اين شهر در نظر بگيرند.

رييس بيمارستان هفت تير، اين روش را راهكار موثر و مناسب براي جبران كمبود نيرو در اين بيمارستان دانست.

وي اظهار داشت: حداكثر گنجايش هر بخش بيمارستاني بايد حدود ‪ ۲۰‬تا ‪۲۵‬ نفر بيمار باشد، درحالي كه هم‌اكنون بيمارستان هفت تير در هر بخش به دو برابر اين تعداد بيمار خدمات مي‌دهد.

آل بويه گفت: تقسيم بخش‌ها به دو قسمت از برنامه‌هاي آتي اين بيمارستان است كه دراين صورت هم خدمات دهي با كيفيت بهتر انجام و هم بيمارستان به استانداردهاي جهاني نزديك‌تر مي‌شود.

بيمارستان هفت تير با ‪ ۵۰‬سال قدمت و ‪ ۱۲‬هكتار وسعت، داراي ‪ ۲۱۰‬تخت فعال با ضريب اشغال ‪ ۹۰‬درصد، ‪ ۵۰۰‬نفر نيروي پرستاري و خدماتي، ‪ ۱۰۰‬نفر نيروي شركتي و ‪ ۴۰‬پزشك متخصص در رشته‌هاي مختلف است.

در شهرستان ري دو بيمارستان دولتي به مراجعه‌كنندگان خدمات مي‌دهنددرد دومين علت مراجعه بيماران به مراكز پزشكي

درد در اكثر بيماران دومين علت مراجعه آنها به كلينيك هاي پزشكي بوده كه هنوز تصميمي از طريق وزارت بهداشت و درمان صورت نگرفته‌است.
دكتر داود آقا محمدي متخصص بيهوشي و فلوشيپ دردهاي تداخلي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: بيشترين ترس بيماران از درد بعد از عمل بوده كه پس از جراحي ها دردهاي بيماران افزايش مي يابد  و مستلزم آموزشهاي لازم براي پرستاران و تمامي دانشجويان فارغ التحصيل رشته پزشكي است.
وي گفت: كنترل درد هنوز در ايران هيچ مسئول و متصدي نداشته و  بايد تجهيزات و مراكز لازم براي كنترل دردهاي حاد در بيمارستانها اقدامات ضروري و لازم را انجام دهند.
وي تأكيد كرد: نخستين مركز فعاليت ها و كنترل درد بيماران به همت دانشگاه تبريز آغاز به كار كرد كه دراين مركز بخش هايي مانند كلينيك و مراقبت هاي تسكيني درد در افراد مسن براي جلوگيري از كاهش درد انجام مي‌گيرد./اهواز؛
بهره برداري از 30 پايگاه فوريت هاي پزشكي در استان خوزستان تا پايان امسال


تا پايان امسال 30 پايگاه فوريت هاي پزشكي در مسيرهاي پرتردد جاده اي شهرهاي دزفول، انديمشك، بهبهان، خرمشهر، رامهرمز، اهواز و آبادان به بهره برداري مي رسد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، محسن قاسم نژاد معاون عمليات و حوادث غير مترقبه مركز فوريت هاي پزشكي خوزستان با بيان اين مطلب گفت: براي بهره برداري از اين پايگاه ها بيش از 50 ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شده است كه زمينه اشتغال 270 نفر از پزشكان، پرستاران و ماموران اورژانس را فراهم مي‌كند.
وي با بيان اينكه هم اكنون يك مركز اورژانس ويژه بانوان در شهرستان بهبهان فعال است افزود: تا پايان امسال دو اورژانس ويژه بانوان نيز در شهرهاي اهواز و رامهرمز به بهره برداري مي رسد./حيبيمارستان روان پزشکي "روزبه" فاقد بخش روان پرستاري است

به گفته رئيس انجمن پرستاري ایران، بيمارستان آموزشي و پژوهشي "روزبه" و بيمارستان روان پزشکي "رازي" هر کدام فاقد بخش روان پرستاري که جزو يکي از مهمترين بخش هاي اين مراکز درماني به حساب مي آيند هستند.
مهدي محرري، رئيس انجمن پرستاري ایران، به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: هم اکنون تعداد روان پرستاران در کشور ما به ازاي هر 200 هزار جمعيت 1 پرستار است يعني تقريباً به ازاي هر صد هزار نفر جمعيت بيمار نيم پرستار در کشور وجود دارد که اين در مقايسه با ترکيه و مصر از لحاظ تعداد روان پرستاران در مراکز درماني، تاسف آور است.
به طوري که در ترکيه و مصر به ازاي هر 100 هزار نفر يک يا دو روان پرستار، در انگليس و آمريکا به ازاي هر 100 هزار نفر 10 تا 12 روان پرستار وجود دارد که تمامي اين عوامل و شواهد نشان دهنده اين امر است که کشور ما از لحاظ تعداد روان پرستار دچار کمبود و بحران است.
وي افزود: هم اکنون در بيمارستان هاي "روزبه"، روان پزشکي "رازي" و آزادي که بيمارستان هاي رواني موجود در کشور به شمار مي رود، هيچ بخش روان پزشکي وجود ندارد و يا اگر موجود باشد جوابگوي نياز بيماران نيست.
رئيس انجمن پرستاري ادامه داد: تعداد فارغ التحصيلان اين رشته از دانشگاه ها و مراکز آموزشي کم است به طوري که در دانشگاه شهيد بهشتي، 2 نفر از اين دانشگاه در سال گذشته فارغ التحصيل شدند.
محرري مهمترين و اساسي ترين نکته در مورد سلامت بهداشت روان افراد را توجه ويژه مسئولان به اين امر عنوان و يادآور شد: از تمامي مسئولان بهداشت و درمان تقاضا مي کنيم همان طور که در کنترل و پيشگيري بيماري هاي جسمي اقدامات گسترده اي را انجام مي دهند در زمينه کنترل بيماري هاي رواني نيز بودجه و هزينه اي را اختصاص دهند./اصپرستاران از لحاظ دريافت حقوق و مزاياي شغلي در آخرين رديف قرار دارند

دبير تشكل جمعيت اسلامي پرستاران گفت: با توجه به آمار ارائه شده سازمان برنامه و بودجه و سازمان مديريت و برنامه ريزي پرستاران و جامعه پرستاري از لحاظ دريافت حقوق و مزاياي شغلي در آخرين رديف (رديف 17) بعد از معلمان قرار دارند.
سيامك عزيزي دبير تشكل جمعيت اسلامي پرستاران به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: با توجه به سخنان مقام معظم رهبري در مورد شغل پرستاري و قائل شدن جايگاه ويژه براي آنان اين سخن فقط در سربرگ مكاتبات مشاهده شده در حالي كه تا به امروز شاهد هيچ گونه تغيير و تحولي درباره جامعه پرستاري نبوديم.
وي گفت: بنابر گزارش هاي سازمان مديريت و برنامه ريزي پرستاران از لحاظ دريافت حقوق و مزايا در آخرين رديف يعني جايگاه 17 كه آخرين مرتبه دريافت حقوق و مزايا است قرار دارند در حالي كه بنابر سخنان مسئولان به دليل آنكه شغل پرستاري يك شغل سخت و زيان آور است بايد بيشترين حقوق و مزايا به اين افراد تعلق گيرد در حالي كه عكس اين عمل يعني كمترين حقوق و پايين ترين درجه براي اين افراد در نظر گرفته شده است.
*تحقق مطالبات پرستاري در عمل است نه در حرف
 همچنين دبير تشكل جمعيت اسلامي گفت: بعيد به نظر مي رسد تا روز پرستار ، اتفاق عملي براي كادر پرستاري به رخ دهد .
وي تاكيد كرد: بحث طرح و تعرفه گذاري و خدمات پرستاري كه يكي از مطالبات مهم پرستاري است به نظر مي رسد با رويدادهاي اخير و ازدحام كار مجلس تا مدت هاي طولاني به طول بيانجامد.
عزيزي اجراي طرح تعرفه گذاري ،خدمات و كارانه هاي پرستاري به طوري كه اين امر براي تمامي كادر پزشكي به مانند راديولوژيست ها، متخصصان، پزشكان اجرا مي شود اجراي طرح سخت و زيان آور شغل پرستاري براي پرستاران بخش خصوصي تامين اجتماعي، شركت نفت را از مطالبات مهم پرستاري دانست .
وي گفت: هم اكنون يك پرستار به طور متوسط 150 تا 200 هزار تومان حقوق و مزايا دريافت مي كند كه اين امر در مقابل حقوق كارمندان بخش دولتي نيز بسيار ناچيز است ./كطرح جداسازي بيماران زن و مرد در بيمارستانهاي ايران

دولت ايران طبق طرحي موسوم به انطباق جنسيتي پزشکان و پرستاران ايراني را ترغيب مي کند در چارچوب تلاش براي سالم سازي فضاي بهداشتي و پزشکي کشور بر اساس قوانين اسلامي ، تنها بيماران هم جنس خود را درمان کنند
به گزارش باشگاه خبرنگاران ،کامران باقري لنکراني وزير بهداشت و درمان ايران اعلام کرد بيمارستانها بايد طرح سال هزار ونهصد و نود وهشت مجلس را در باره جداسازي زن ومرد به اجرا در بياورند . وي افزود شوراي متشکل از دو تن از نمايندگان مجلس به عنوان ناظر بر روند تسهيل و اجراي اين قانون تشکيل شده است . وي تاکيد کرد ما بايد حقوق بيماران را در مراکز بهداشتي رعايت کنيم .
 لنکراني خاطر نشان کرد در احداث بيمارستانهاي جديد بايد موضوع رعايت شان و منزلت بيمار مد نظر گرفته شود . هنوز مشخص نيست ايا طرح جداسازي بيماران زن و مرد در بيمارستانهاي ايران اجباري خواهد شد يا خير .